Reportaż „Pod panowaniem talibów” – Superwizjer 22.04.2022

https://tvn24.pl/go/programy,7/superwizjer-odcinki,10894/odcinek-1013,S00E1013,755023

W Afganistanie życie po raz kolejny zmieniło bieg. Po 20 latach wojny talibowie znów sięgnęli po władzę, wprowadzając swoje prawa. Mówią, że są inni niż wcześniej, jednak mimo tych zapewnień edukacja dla dziewcząt została ograniczona do piątej klasy włącznie. Rządy talibów spowodowały, że USA zamroziło rezerwy bankowe w Afganistanie. Jego mieszkańcy nie są w stanie wypłacić swoich oszczędności, ubolewają, że organizacje międzynarodowe karzą ich, mimo że to nie ich wina, że talibowie przejęli władzę. Utrata pracy spowodowała, że tysiące dzieci posłano do pracy, aby wyżywić rodziny.  Ludzie uciekają przed głodem i śmiercią. Składając wniosek o azyl w jakimkolwiek państwie Zachodu mają nadzieję na lepsze życie, przyzwoite warunki do funkcjonowania. 

Reportaż pokazuje przekrojowo obecną sytuację polityczną Iranu. Michał Przedlacki rozmawia z cywilami, którzy w wyniku wojny stracili wszystko, nie mają żadnych perspektyw na bezpieczne życie, a ucieczka jest ich jedynym wyjściem. 

Materiał został bardzo dobrze przygotowany pod względem merytorycznym. Autor reportażu przedstawia prawdziwe realia sytuacji w Iranie poprzez opowieści napotkanych cywili. Wszystkie nieszczęścia i niebezpieczeństwa, które towarzyszą im na co dzień są pokazane odbiorcom oczami samotnych matek lub całych rodzin bez dachu nad głową.

W materiale zachowano oddzielenie informacji od komentarza, a reporter zachował obiektywizm dziennikarski i rzetelnie przedstawił życie pod panowaniem talibów.

Warto docenić również zaangażowanie dziennikarza w stworzenie materiału. 

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5  

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/armyamber-10439/ Pixabay