Reportaż „Król kłusowników” – Superwizjer 10.03.2023

https://tvn24.pl/go/programy,7/superwizjer-odcinki,10894/odcinek-1038,S00E1038,1015738

Naczelna Rada Łowiecka jako najważniejszy organ, który kontroluje cały proces, wyznacza zasady polowań. Do niedawna na jej czele stał profesor Paweł P. Zainteresowano się jego osobą, gdy na światło dzienne wyszły informacje o jego niedopuszczalnych działaniach, które można spokojnie zaliczyć do kłusownictwa. Na filmach z ukrytych kamerek, nagranych dzięki współpracy dziennikarza czasopisma myśliwskiego, Stanisława Pawluka, widać jak mężczyzna pod wpływem alkoholu poluje na zwierzęta z użyciem niedozwolonej broni. Co więcej Paweł P. wybierał się na polowania w okresie ochronnym i nocą, gdy jest to bezwzględnie zakazane. 

Aby pokazać skalę nieprawidłowości, do których dopuścił się Paweł P. autor reportażu powołuje się na rozmowę z obecnym prezesem Naczelnej Rady Łowieckiej, Rafałem Malcem. Mężczyzna jest wstrząśnięty zachowaniem profesora, które zalicza się do przestępstw łowieckich.  Prawo jasno określa, że osoba po spożyciu obojętnie jakiej dawki alkoholu nie ma prawa posiadać przy sobie broni, a co dopiero jej używać. Kolejną kwestią jest używanie broni białej np. noży, które również są nielegalne do uśmiercania zwierzyny.

Mimo dowodów, Polski Związek Łowiecki nie wyciągnął żadnych konsekwencji wobec Pawła, P, który w dalszym ciągu zaprzecza, że dopuścił się powyższych przestępstw łowieckich. 

Materiał został dobrze przygotowany pod względem merytorycznym. Autorzy zebrali dużo materiałów, aby przedstawić zaistniałą sytuację z detalami. Co więcej w reportażu dopuszczono do głosu wszystkie strony konfliktu, więc dziennikarze zastosowali się do zasady obiektywizmu. To bardzo wzmacnia rzetelność przygotowanego materiału. 

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu:1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji:1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz:  https://pixabay.com/pl/users/peggychoucair-1130890/ Pixabay