Reportaż „Wojny śmieciowe” – Superwizjer 14.04.2023

https://tvn24.pl/go/programy,7/superwizjer-odcinki,10894/odcinek-1042,S00E1042,1043544

W czasach kryzysu klimatycznego recykling i usuwanie odpadów z myślą o bezpieczeństwie środowiska jest czymś oczywistym. Jednak sytuacja na Dolnym Śląsku nie przedstawia się w pozytywnych barwach, a działająca tam branża śmieciowa oparta jest na więzach współpracowników giganta śmieciowego, firmy Chemeko.

Sytuacją branży śmieciowej na terenie dolnośląskim zaczęto się interesować po jednym z największych pożarów nielegalnego wysypiska śmieci. Okazało się, że składowisko było pod pełnomocnictwem Pawła K., współpracującego z gigantem śmieciowym. Informacją, która zaskakuje jest fakt, że policja wiedziała o istnieniu tego nielegalnego wysypiska. 

W reportażu, aby pokazać nietypową sytuację rynku śmieciowego Dolnego Śląska autorzy powołują się na słowa eksperta rynku odpadowego, Marcina Chełkowskiego. Mężczyzna podaje niepokojącą informację, że spory odsetek odpadów komunalnych po prostu znika i nie ma po nich żadnego śladu w rejestrze. 

Kontrole składowiska zostały utajnione na prośbę firmy Chemeko, co wzbudza niepokój wśród mieszkańców pobliskiej gminy. Co więcej wszystkie powiązania partyjne powodują coraz większy brak zaufania i lęk przed brakiem wsparcia w walce o zachowanie bezpiecznego środowiska. W kolejnej pobliskiej gminie inna spółka związana z firmą Chemeko rozpoczęła plan budowy zakład recyklingu baterii. Mieszkańcy obawiają się zniszczenia środowiska i prawdopodobnych negatywnych skutków na ich zdrowie. 

Materiał został bardzo dobrze przygotowany pod względem merytorycznym. Autorzy zebrali dużo materiałów, aby przedstawić zaistniałą sytuację z detalami. Co więcej w reportażu dopuszczono do głosu wszystkie strony konfliktu, więc dziennikarze zastosowali się do zasady obiektywizmu. W materiale nie zaistniała również sytuacja wyrażania swoich opinii, tylko przedstawienie faktów, więc reporterzy oddzielili swój komentarz od ważnych informacji.

Język użyty w materiale był zrozumiały, a różne kwestie specjalistyczne, które mogłyby sprawiać trudność, pod wpływem pytań dziennikarzy zostały dokładnie wyjaśnione.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/pexels-2286921/ Pixabay