Materiał „Zbrodnie za kratami” – Superwizjer 17.03.2023

https://tvn24.pl/go/programy,7/superwizjer-odcinki,10894/odcinek-1039,S00E1039,1021343

Jedną z ostatnich, która wstrząsnęła całym krajem było morderstwo więziennej psycholożki, mjr Bogumiły Bieniek-Pasierb. Dopuszczono wtedy do sytuacji, że osadzony, który odbywał karę za popełnione gwałty, został sam na sam w pokoju z psycholożką. Za drzwiami gabinetu czy nawet w jego pobliżu nie było żadnych funkcjonariuszy, którzy mogliby zapobiec tragedii. Śmierć kobiety wywołała poruszenie, które rozpoczęło proces przyglądania się jak naprawdę funkcjonuje służba więzienna. Jednak ten przypadek nie był pierwszy. W reportażu Grzegorz Głuszak przedstawia również inne zbrodnie, dokonane przez osadzonych, do których doszło na ich przepustkach czy w czasie wizyt. 

W reportażu autor skorzystał z konsultacji z kryminolożką, dr Marią Niełaczną, która bada sprawy morderstw więziennych od lat 70 poprzedniego stulecia. Obecnie zajmuję się 26 przypadkami zabójstw. Według Niełacznej to tylko część dokonanych przestępstw, jednak ważniejszą kwestią jest to co je łączy. Stosując się do odpowiednich protokołów można było im zapobiec. 

W materiale powołano się również na opinię sędziego w spoczynku, Jerzego Nowińskiego. Mężczyzna po wieloletniej pracy dokładnie zna procedury, który powinny być wypełniane w więzieniach. Podkreśla, że do takich tragedii dochodzi w głównej mierze w wyniku popadnięcie funkcjonariuszu w rutynę, co nigdy nie powinno mieć miejsca na służbie. 

Sytuacja, do której doszło ponad rok temu rozpoczęła dyskusję na temat kadr służby więziennej, ich odpowiedniego przeszkolenia itp.

Materiał został dobrze przygotowany pod względem merytorycznym. Autor dokładnie bada wiele przypadków przestępstw, przy okazji powołując się na słowa specjalistów. Co więcej w materiale rozmawia również z rodzinami ofiar, co pokazuje temat w bardzo przekrojowy sposób, przedstawiając wszystkie punkty widzenia osób, będących częścią tych tragedii. 

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/ichigo121212-11728/ Pixabay