Reportaż „Co mówi nam telefon Iwony Wieczorek?” – Łukasza Frątczaka i Jakuba Stachowiaka -Superwizjer TVN, 31.03.2023

https://tvn24.pl/go/programy,7/superwizjer-odcinki,10894/odcinek-1041,S00E1041,1032544

Sprawa zaginięcia Iwony Wieczorek wciąż wzbudza zainteresowanie opinii publicznej. Wszystko dlatego, że do dziś śledczym nie udało się odnaleźć młodej kobiety. Przypomnijmy jest rok 2010, 19-letnia wówczas Iwona Wieczorek, wychodzi ze znajomymi na imprezę do Dream Clubu w Sopocie, ale nigdy stamtąd nie wraca. Kamery ostatni raz zarejestrowały 19-latkę, gdy ta szła w kierunku swojego domu, jednak do dziś nie znamy odpowiedzi na pytanie „Co stało się tej nocy”?

Dotychczas zbadano mnóstwo hipotez, opinii i wątków, które miały naprowadzić śledczych na znalezienie właściwej odpowiedzi. W reportażu „Co mówi nam telefon Iwony Wieczorek?”  Łukasz Frątczak i Jakub Stachowiak starają się przybliżyć jedną z hipotez, która zakłada, że kluczem do znalezienia odpowiedzi zagadkowego zaginięcia młodej kobiety, jest analiza wiadomości i aktywności telefonu Iwony Wieczorek. 

Dziennikarze skrupulatnie analizują wiadomości, które Iwona Wieczorek wymieniała tej nocy ze swoimi znajomymi. Na samym początku grupa znajomych bawiła się w klubie Mandarynka, potem zmienili klub i udali się do Dream Club. Iwona Wieczorek pokłóciła się ze znajomymi i sama wyszła z imprezy. Z miejsca, w którym kamery ostatni raz zarejestrowały młodą kobietę, mogła udać się w trzy możliwe strony:

– iść na plażę,

– iść do domu przez park,

– iść do miasta.

Autorzy reportażu przedstawiają hipotezy, jakie przez lata brano pod uwagę w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek:

I) „Pan Ręcznik” – hipoteza o mężczyźnie, który szedł za kobietą, gdy ostatni raz zarejestrowały ją kamery. Mężczyzna miał zawieszony na ramieniu ręcznik. Przez lata żaden mężczyzna nie zgłosił się na policję, aby wyjaśnić czy ma coś wspólnego ze sprawą lub po prostu pomóc śledczym w nakierowaniu śledztwa na właściwe tory. 

II) „Paweł” – przyjaciel, z którym Iwona Wieczorek bawiła się w klubie w noc zaginięcia. Mężczyzna rankiem, kiedy jeszcze nic nie wzbudziło podejrzeń, poprosił jedną ze swoich koleżanek Katarzynę o telefon do matki Iwony Wieczorek. 

III) „Patryk” – były chłopak Iwony Wieczorek. Wielokrotnie kłamał podczas zeznań.

IV) „Śmieciarze” – mężczyźni, którzy zabierali śmieci w miejscu, gdzie ostatni raz widziano Iwonę Wieczorek. Jeden z pracowników powiedział, że widzieli wtedy młodą kobietę przemieszczającą się promenadą. Dodatkowo twierdził, że młoda kobieta wydała się im niezwykle atrakcyjna.

Autorzy reportażu posługują się rzetelnie zebranymi materiałami dowodowymi. Przytoczone przez dziennikarzy hipotezy zostały podparte komentarzami policjantów, którzy pracowali przy prowadzeniu śledztwa. 

Na znalezienie odpowiedź na pytanie ”Co stało się z Iwoną Wieczorek?” czeka przede wszystkim matka dziewczyny. Niestety od momentu zaginięcia Iwony Wieczorek, znaleźli się tacy, którzy próbowali wyłudzić od jej matki pieniądze, dając jej w zamian nadzieję, że młoda dziewczyna cała i zdrowa wróci na święta. 

Reportaż bardzo dobrze układa tę historię w całość. Wszystkie kryteria wyczerpują maksymalnie swoje założenia i zasady postrzegania etyki dziennikarskiej. Autorzy dochowali anonimowości swoich źródeł informacji i wyczerpali kryteria na najwyższym poziomie. 

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1 

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena ogólna: 5/5

Obraz Thomas Ulrich z Pixabay