Artykuł Demokracja w Izraelu nie chce umierać w ciszy. „Jakbyśmy byli na pokładzie Titanica”, Newsweek, 03.08.2023

https://www.newsweek.pl/swiat/demokracja-w-izraelu-nie-chce-umierac-w-ciszy-jakbysmy-byli-na-pokladzie-titanica/5pz6n65

Artykuł Jacka Pawlickiego opisuje zmiany w sądownictwie, które przeforsował prawicowy rząd Benjamina Netanjahu, a które wywołały w Izraelu ogromne protesty, które odbywają się w każdą sobotę od stycznia 2023 roku, w dniu publikacji artykułu odbyło się już 29 protestów, które gromadziły nawet do pół miliona obywateli w całym kraju. Autor zwraca uwagę, że protestujących różni wiele: zawód, pozycja społeczna czy poglądy polityczne, ale łączy sprzeciw wobec reform, które znacząco ograniczają uprawnienia izraelskiego Sądu Najwyższego w zakresie kontroli działań władzy politycznej. Premier Netanjahu i jego koalicjanci zmiany w sądownictwie argumentują „brakiem równowagi między władzą sądowniczą a wykonawczą i ustawodawczą” oraz „opanowanie sądów przez lewicę”.

Tekst Jacka Pawlickiego jest ważny i przydatny z perspektywy polskiego czytelnika – w prosty sposób, podpierając się wypowiedziami ekspertów i komentatorów, m.in. byłego szefa izraelskiej demokracji Szelomo Ben Ammiego, historyka Yuval Noah Harrariego czy pisarza Etgara Kereta, opisuje sedno niepokojów społecznych w Izraelu – obawy przed budową fundamentalistycznego państwa religijnego i odejściem od demokracji. Ponadto, autor pokazuje, dlaczego jest to sprawa ważna także dla Polaków – reformy premiera Netanjahu i jego dążenia mogą prowadzić do dalszej destabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie, jeden z ekspertów ostrzega nawet, że Netanjahu może chcieć „doprowadzić do wojenki z Arabami, zakładając, że zagrożenie wszystkich nas zjednoczy”. 

Artykuł należy pochwalić za opieranie się na opiniach ekspertów z Izraela, co pozwala na spojrzenie na kwestię reform sądownictwa z perspektywy osób, których bezpośrednio ona dotyczy. Plusem jest też to, że autor nie stara się jak najbardziej „udramatyzować” sytuacji w Izraelu, wręcz przeciwnie – niektórzy eksperci mówią o tym, że sytuacja wygląda obecnie lepiej niż jeszcze kilka miesięcy temu, a społeczeństwo, mimo że podzielone, jest w stanie prowadzić ze sobą „cywilizowany” dialog.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/ri_ya-12911237/ Pixabay