Artykuł Twoja mowa cię zdradziła. „Restrykcyjne prawo okazało się jednak niewystarczające” Tygodnik Sieci 16.07.2023 r.

https://wpolityce.pl/tygodniksieci/654864-grzegorz-gorny-twoja-mowa-cie-zdradzila

Grzegorz Górny w swoim artykule porusza temat zjawiska, które pojawiło się parę lat temu w globalnej kulturze. Mowa o coraz popularniejszej modzie na kulturę koreańską, w szczególności muzykę i seriale, tzw. „koreańską falę”.

Sukces Korei Południowej jest jednak problemem dla jej sąsiada, Korei Północnej. Jej władze obawiają się, że rosnące znaczenie popkultury sąsiada może mieć negatywny wpływ na społeczeństwo, szczególnie młode generacje. Obawa dotyczy w głównej mierze zniszczenia budowanej przez lata ideologii wokół panującej dynastii. W 2020 roku ogłoszono „ustawę o myśli antyreakcyjnej”, która doprowadziła do wykonania kary śmierci na nastolatkach, sprzedających filmy z Korei Południowej. 

Jednak nawet tak brutalny pokaz siły nie okazał się wystarczająco wpływowy. Władze państwowe zdecydowały się na kolejny krok i wprowadziły kolejną ustawę, tym razem o ochronie języków kulturowych w Pjongjangu. Jak wyjaśnia autor, ta sama mowa od lat 50. zaczęła się rozwijać w odmienny sposób. Władze Korei Północnej zgodnie z nowych prawem wymierzą kary osobom, które będą się posługiwać słowami charakterystycznymi dla mowy jej sąsiada, Korei Południowej.

Materiał Grzegorza Górnego został dobrze przygotowany. Porusza ciekawą kwestię, która pojawiła się parę lat temu w dyskursie międzynarodowym i pokazał, że w pewnych miejscach może się ona stać niebezpieczne dla mieszkańców. Autor przedstawił sprawę z detalami, podając również istotne kwestie prawne.

Tekst został napisany zrozumiałym dla czytelników językiem.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/viarami-13458823/ Pixabay