Artykuł „Dwa miliony Polaków ma z tym poważny problem. Terapeuci zachwalają aplikację, która pomaga w kryzysach” – Newsweek 05.07.2023

https://www.newsweek.pl/zdrowie-i-nauka/nauka/2-miliony-polakow-ma-z-tym-powazny-problem-terapeuci-zachwalaja-aplikacje-na-telefon/6p7s80g

Walka z nałogiem wymaga wielu czynników, od pomocy specjalisty, przez osobistą wytrwałość uzależnionego do wsparcia jego otoczenia.  Jednak nie jest to takie proste, między innymi z powodu dosyć długiego czasu oczekiwania na dostanie się np. na psychoterapię. Aby wspomóc uzależnionych w tej ciężkiej drodze stworzono specjalną aplikację, Nałogometr ma pomóc w kontrolowaniu i zapobieganiu sięgania po używki. 

Aplikacja została oparta na badaniach prowadzonych już od 2018 roku. Zostały zebrane dane od ok. 24 tys. osób, zmagających się z jakimś nałogiem. Badania składały się z ankiet, których celem było sprawdzenie w jakich okolicznościach ludzie sięgają po używki, co wtedy czują. Dzięki temu opracowano specjalny algorytm, który jest w stanie określić jak duże jest ryzyko powrotu do nałogu. 

Warto wspomnieć, że wśród uzależnień znajdują się nie tylko te najbardziej typowe jak alkohol czy papierosy. W rejestrze widnieją również uzależnienia od pornografii, marihuany czy nawet od jedzenia. Jak podkreśla dr med. Bohdan Woronowicz z Centrum Konsultacyjnego AKMED ważną rolę w uzależnieniu odgrywa tzw, układ nagrody, który powoduje, że osoba poszukuje jakiejś ulgi od rzeczywistości i znajduje ją właśnie np. w alkoholu. 

– Na przykład po alkohol jedni sięgają, bo po wypiciu stają się kimś, kim chcieliby być, a na trzeźwo nie potrafią. Alkohol poprawia im chwilowo nastrój, samopoczucie i samoocenę. Takie osoby nazywamy poszukiwaczami ulgi. Na drugim biegunie są osoby, które nie potrafią w spokoju wysiedzieć, które potrzebują silniejszych bodźców dla swojego układu nagrody niż te, które normalnie do nas docierają. Można ich nazwać łowcami nagród. 

Aplikacja oferuje dwa rodzaje interwencji, które mają zapobiec powrotowi do nałogu, krótkoterminowe oraz długoterminowe.

Materiał został dobrze przygotowany. Autorka zebrała najważniejsze informacje o sprawie, która ma bardzo ważny wymiar społeczny i może być przełomem w leczeniu uzależnień. Co więcej powołała się na opinie specjalistów, lekarzy, którzy od lat zajmują się leczeniem nałogów, dzięki czemu znacznie zwiększyła tym rzetelność swojego tekstu.

Język użyty w materiale był zrozumiały, z zachowanym szacunkiem.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/jarmoluk-143740/ Pixabay