Artykuł ,,Nasza wspólnota nieczytania. Dlaczego Polacy wzięli rozwód z książkami? Będą konsekwencje” – Polityka 23.05.2023
Artykuł Edwina Bendyka pokazuje sytuację polskiego czytelnictwa, którego stan od dłuższego czasu nie przedstawia się w pozytywnych barwach. Zgodnie z raportem Biblioteki Narodowej na 2022 rok, 34 proc. pytanych zadeklarowało przeczytanie co najmniej jednej książki. Dane z poprzednich lat podkreślają, że taka sytuacja nie jest niczym nowym dla polskiego czytelnictwa.
Autor w artykule bardzo przekrojowo przedstawia poruszany temat, pokazując sytuację czytelniczą Polski na tle innych państw m.in. Czech, Francji czy Ukrainy, w których czytelnictwo umacnia swoją pozycję. Badając zaistniałą sytuację, powołuje się na wielu ekspertów oraz porusza również aspekt historyczny, przedstawiając praktyki kształtujące się już w PRL. To one miały znaczący wpływ na obraz współczesnego czytelnika. Edwin Bendyk zwiększa merytoryczność swojego tekstu, powołując się w tej kwestii na słowa specjalisty, Zbigniewa Kozańskiego.
Warto podkreślić przekrojowość problematyczną artykułu. Poza kwestiami historycznymi i geograficznymi, autor porusza również temat zmian cywilizacyjnych, mających znaczący wpływ na obecne formy źródeł informacji i na zmniejszenie się popularności tradycyjnego czytelnictwa.
Autor materiału przywołuje konkretne dane liczbowe z ich źródłami: raporty Biblioteki Narodowej czy opracowań „Praktyk kulturalnych Polaków”. Co więcej, jak wcześniej zostało wspomniane, pokazując przekrojowość przedstawianego tematu, Bendyk powołuje się na głosy licznych specjalistów z różnych dziedzin nauki. Autor pokazuje w ten sposób swoje dokładne przygotowanie merytoryczne do artykułu.
Materiał został napisany przystępnym, prostym językiem, dzięki czemu odbiorcy z łatwością przyswoją przedstawione fakty i zagadnienia.
Kryterium prawdy: 1/1
Kryterium obiektywizmu: 1/1
Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1
Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1
Kryterium zasadności tytułu: 1/1
Ocena: 5/5
Obraz Lubos Houska z Pixabay