Karolina Baca-Pogorzelska, “Pozostałych powybijały ruskie”, Wprost, 1 kwietnia 2022 r.

Karolina Baca-Pogorzelska rozpoczyna swój reportaż od wstrząsających zdjęć. Przedstawiają one zbombardowane bloki, place zabaw, samochody czy groby ze zniszczonej wojną Ukrainy. Pozwala to czytelnikowi od początku wczuć się w sytuację osób, które za chwilę będą opisywane w reportażu i w małej części doświadczyć tego co oni.

Bohaterami tekstu są 3 rodziny, które na początku wojny uciekły z bombardowanego Mariupola. Wojna dla tych rodzin rozpoczęła się po raz pierwszy w 2014 r. wtedy też uciekali z Mariupola jednak Rosjanom wtedy nie udało się go zdobyć i po kilku miesiącach wrócili do domu. Teraz wyemigrowali w marcu i trwają tak do dzisiaj.

Reportaż przybliża wydarzenia z perspektywy tych rodzin i obecny etap wojny zaczyna od 2021 r., kiedy docierały do nich pierwsze informacje o możliwej wojnie, ale nikt się jej nie bał, politycy uspokajali nastroje. Następnie po kolei dzień po dniu przechodzimy z bohaterami przez kolejne wydarzenia i wreszcie wyjazdu z miasta.

Autorka skupia się na historii konkretnych ludzi, tym co przeżyli, jak się czuli i co widzieli. Mamy wręcz wrażenie, że to nie autorka napisała reportaż a sami bohaterowie. Po części tak jest bo tekst jest naszpikowany cytatami. Karolina Baca-Pogorzelska po prostu oddała głos ludziom, którzy przeżyli tragedię po to, żeby polski czytelnik mógł lepiej zrozumieć czym jest wojna. W szczególności w jaki sposób przeżywa ją zwykły człowiek, bo doniesienia medialne często skupiają się na ogóle sytuacji a nie konkretnych ludziach czy historiach.

kryterium prawdy: 1/1

kryterium obiektywizmu: 1/1

kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

kryterium zasadności tytułu: 0,8/1

Ocena: 4.8/5