Edyta Żemła i Marcin Wyrwał – “Szokujący raport o karabinku Grot. Jest tak zły, że zagraża żołnierzom.” onet.pl, 25.01.2021 r.

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/szokujacy-raport-o-karabinku-grot-ujawnia-pelen-zakres-jego-wad/0yent0v

W artykule na temat raportu dot. karabinku Grot Edyta Żemła i Marcin Wyrwał przytaczają problemy, które stwarza i sprawdzają wszystkie nieprawidłowości, które pojawiły się już od momentu zakupu. Na uwagę zasługuje wiele artykułów dodatkowych, które są podlinkowane już na początku tekstu. W szczególności autorzy wstawiają pełen raport byłego oficera GROM-u Pawła Mosznera i jego zespołu, dzięki czemu czytelnicy mogą pogłębić swoją wiedzę w temacie.

Na początku autorzy zajmują się tematem zakupu karabinków, które miały niestandardową ścieżkę. Podają również wypowiedź eksperta jednak nie jest on wymieniany z nazwiska, przez co ciężko zweryfikować jego doświadczenie.

Następnie piszą o raporcie z testowania karabinka przez byłych żołnierzy GROM-u na potrzeby dopuszczenia go do użytku. Jak dowiadujemy się z anonimowych wypowiedzi GROM-owców, raportem nikt się nie zainteresował, pomimo że wykazywał on nieprawidłowości.

Kolejny raport powstał pod kierownictwem Pawła Mosznera, którego doświadczenie i umiejętności dziennikarze dokładnie opisują. Przedstawiają również innych członków zespołu poprzez ich kompetencje do badania karabinka. 

Następnym fragmentem tekstu jest streszczenie tego raportu. Autorzy po raz kolejny podają informację, że pełny raport można przeczytać na ich stronie. Dzięki temu osoby zaznajomione z tematem mogą zasięgnąć więcej informacji jak również zweryfikować informacje przedstawiane przez dziennikarzy w tekście. 

Autorzy raportu pytali o każdą ze znalezionych usterek Fabrykę Broni „Łucznik” z Radomia. Jej przedstawiciele zwykle zaprzeczali usterkom lub twierdzili, że każdą z nich można „sprokurować”. 

Ten cytat wskazuje na to, że autorzy raportu nie tylko chcieli przetestować karabinek ale jednocześnie dojść do sedna problemu i pomóc w ewentualnej naprawie sprzętu. Dziennikarze również dopytywali się o wady stwierdzone w raporcie np. o wypadający regulator gazowy. Do tej wady przyznaje się zarówno fabryka jak i WOT.

Dziennikarze przytaczają również odpowiedzi na pytania, które wysłali do MON, WOT i do fabryki broni, co pokazuje że dali oni głos obu stronom sporu. 

Na uwagę zasługują również zdjęcia karabinka, a w szczególności jego wad, zamieszczone w artykule. Dzięki temu czytelnik niezbyt zaznajomiony z trudną tematyką wojskową może w łatwiejszy sposób uzmysłowić sobie problem. Zdjęcia te wskazują również, że usterki rzeczywiście miały miejsce. 

Dziennikarzy należy docenić za specjalistyczną wiedzę popartą raportem, na który się powołują. Ważne jest również rozszerzenie tematu poprzez inne artykuły czy choćby cały raport, który został udostępniony na stronie Onetu. Obniżamy punktacje jedynie za dość częste powoływanie się na anonimowe źródła, których kwalifikacje lub fakty, które przedstawiają nie zostały uprawdopodobnione.

kryterium prawdy: 0,9/1

kryterium obiektywizmu: 1/1

kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 4,9/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/wikiimages-1897/ Pixabay