Janusz Schwertner, „Kierunek: dziennikarstwo”. Studenci ruszyli w Polskę, by odkryć historie, które mają sens, Onet.pl z dnia 29 kwietnia 2020

 

Portal Dobrzy Dziennikarze istnieje już od ponad roku, a pierwszy artykuł ukazał się w marcu 2019 roku. Przez ten czas analizowaliśmy przekazy medialne, oczywiście wyróżniając tutaj te wzorowe, jednocześnie dzieląc się z Wami, czytelnikami wiedzą i pasją do dziennikarstwa. Z tego względu niezmiernie miło jest nam czytać o pełnych chęci i zapału młodych ludziach, studiujących dziennikarstwo na Uniwersytecie SWPS, pod okiem Janusza Schwertnera – zwycięzcy nagrody Dobrego Dziennikarza 2019.

Młodzi dziennikarze – myślę, że pomimo dopiero zdobywanego tytułu, już możemy śmiało ich tak nazywać – w ramach zaliczenia przedmiotu, prowadzonego przez Janusza Schwertnera, mieli możliwość zrealizowania swoich pierwszych w życiu materiałów dziennikarskich. Stawka była wysoka, bo oprócz piątki w indeksie, na tych najlepszych czekała wyjątkowa nagroda.  

 

Uprzedziłem: najlepsze prace trafią na stronę główną Onetu. Jeśli staniecie na wysokości zadania, Wasze teksty i filmy zobaczą tysiące ludzi. I dali radę, oczywiście. Tak zrodził się projekt „Kierunek: dziennikarstwo”.

 

W artykule możemy przeczytać o procesie powstawania wszystkich prac studentów, a także o dylematach, z jakimi musieli się zmierzyć. Autor wyróżnił jedenaście prac swoich uczniów, a każdą z nich po krótce opisał, argumentując czym zwróciła jego uwagę, dając oczywiście odnośniki, do każdego z tych materiałów zamieszczonych na stronie Onetu. Tematyka prac młodych dziennikarzy jest naprawdę zróżnicowana, bardzo ambitna, a momentami nawet zaskakująca. Bezdomność, wpieranie osób niewidomych i niedowidzących, pielęgnowanie pamięci o powstańcach warszawskich, wzięcie udziału w akcji „Food not bombs”  i opisanie jej, a także przeprowadzenie wywiadu z Anją Rubik  na temat projektu #sexed.PL czy rozmowy z Marianną Janczarską (córką Ewy Błaszczyk) o wybudzaniu pacjentów ze śpiączki – ten zestaw niewątpliwie robi wrażenie i zasługuje na podziw.

Janusz Schwertner po raz kolejny udowadnia, że dziennikarstwo w Polsce ma się bardzo dobrze, a jego przyszłość, która leży m.in. w rękach tych młodych ludzi, zapowiada się bardzo obiecująco. Cieszymy się ogromnie, że powstała taka inicjatywa i mamy nadzieję, że doczekamy się kolejnych edycji! Gorąco gratulujemy zarówno młodym dziennikarzom oraz ich mentorowi, dobra robota!