Karol Paciorek, ‘Unia Europejska vs sztuczna inteligencja. AI Act, ChatGPT, social score – Małgorzata Nikowska | Impo’ 02.10.2024
https://www.youtube.com/watch?v=4OzeMSEuABk
Film opublikowany 2 października na kanale Imponderabilia w serwisie Youtube jest wprost napakowany wiedzą. Rozmowa Karola Paciorka z Małgorzatą Nikowską pozwala odbiorcy uzyskać informacje między innymi o tym w jaki sposób działa wprowadzanie przepisów dotyczących sztucznej inteligencji na gruncie prawa europejskiego, dlaczego rynek europejski podlega pewnym regulacjom, z jakiego powodu występują ograniczenia i regulacje dotyczące produktów z rynków spoza Unii Europejskiej, jak nazywają się i funkcjonują huby w których można dowiedzieć się co sztuczna inteligencja może zaoferować biznesowi, albo z jakiej pomocy w kwestii wdrażania nowej technologii mogą skorzystać obywatele Unii Europejskiej. Warte uwagi jest także wspomnienie aplikacji ‘Have your say’, dzięki której każdy obywatel Unii może wyrazić swoje zdanie na temat nowych unijnych strategii i obowiązujących przepisów.
Wszelkie informacje pochodzą od osoby z ‘wewnątrz’, ponieważ Małgorzata Nikowska jest szefową jednostki w Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii – DG Connect. Dzięki temu widz może czerpać informacje ‘u źródła’, co jest bardzo cenne w kontekście poruszanych tematów. Materiał jest interesujący i przyjazny w odbiorze, nie jest skomplikowany a porusza ważne tematy. Zasługuje to na tym większą pochwałę, gdyż udało się to uzyskać, mimo iż w nagraniu pojawia wiele informacji a subiektywne opinie są raczej nie narzucające i łatwo można je oddzielić od faktów, a więc od przekazu typowo informacyjnego.
Na wyróżnienie zasługuje umiejętność zarówno prowadzącego, jak i gościnni, by dostrzegać zarówno możliwości, jak i problematykę podejmowanych kwestii, a także dociekliwość gospodarza programu, jasne wyrażanie swoich obaw, czy wcielanie się w krytyka. Co więcej, dzięki temu, że Karol Paciorek podczas prowadzenia wywiadu wyrażał wątpliwości, niepokój, czy wcielał się w rolę ‘ostrego przeciwnika regulacji’ i zadawał wiele pytań dotyczących powodów wprowadzania konkretnych zasad oraz działania konkretnych instrumentów pomocowych, dawał przestrzeń na to, aby Nikowska mogła zaprezentować przyczyny podejmowanych decyzji, proces w jakim one zapadały, oraz swoje opinie na dane tematy. A ona to robiła i to w świetnym stylu. Szefowa unijnej jednostki nie tylko nie unikała udzielania odpowiedzi na pytania Paciorka, ale bardzo starannie podchodziła do poruszanych wątków. W swoich wypowiedziach zarówno sama wskazywała na to, co może stanowić wyzwanie w trakcie wdrażania konkretnych rozwiązań, jak i rzeczowo, obrazowo i ciekawie prezentowała korzyści prowadzonych działań. Przytoczyła się też wiele przykładów i anegdot, ale każda z nich służyła lepszemu przedstawieniu pewnych mechanizmów, możliwości bądź trudności. Dzięki połączeniu tej pracy obu stron w dyskusji i ich szerokiemu podejściu do tematu, odbiorca uzyskuje możliwość swobodnego kształtowania swojego zdania na bazie pełniejszego obrazu sytuacji.
W opublikowanym materiale wzorowo spełniono kryterium szacunku i tolerancji. Mimo momentami trudnych pytań, w wypowiedziach nie pojawił się obronny bądź atakujący ton czy nieumiejętność wysłuchania drugiej strony. Nie padły silnie emocjonalnie nacechowane słowa oceniające wobec żadnej osoby, czy podmiotu (np narodowości, partii politycznej, bądź organizacji). Widać było, szczególnie u Małgorzaty Nikowskiej, chęć do szukania wspólnego gruntu, do wynajdywania rozwiązań, czy do przekazywania informacji o przydatnych narzędziach (wspomniane wcześniej ‘Huby innowacji cyfrowej’ i platforma ‘Have your say’).
Ostatnie kryterium, do którego należy się odnieść w trakcie tworzenia oceny przekazu medialnego na Dobrych Dziennikarzach jest zasadność tytułu. W tej kwestii jedynym co zwraca uwagę jest postawienie ‘vs’ między Unią Europejską a sztuczną inteligencją. Te dwa twory nie stoją wobec siebie w opozycji, ale użycie takiej formy przedstawienia tematu w tytule nie jest jednak całkiem niezrozumiałe. W filmie zwraca się uwagę na to, że w obrębie Unii Europejskiej sztuczna inteligencja nie będzie mogła być rozwijana bez nadzoru, są wprowadzone pewne regulacje, które dotyczą jej użytkowania, jednak z drugiej strony w Europie stworzono ciekawe rozwiązania związane z AI a UE działa aktywnie na rzecz promocji i wdrażania możliwie jak najbezpieczniejszej, nowoczesnych technologii.
Kryterium prawdy: 1/1
Kryterium obiektywizmu: 1/1
Kryterium oddzielenie informacji od komentarza: 1/1
Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1
Kryterium zasadności tytułu: 1/1
Ocena: 5/5
Obraz Brian Penny z Pixabay