Dariusz Faron, “Za przetrwanie medali nie dają”, sportowefakty.wp.pl, 26.07.2024

https://sportowefakty.wp.pl/la/premium/1135419/za-przetrwanie-medali-nie-daja

Wstrząsający i ważny. Artykuł Dariusza Farona opublikowano w dziale sportowym Wirtualnej Polski, w zakładce “Igrzyska Olimpijskie”, ale autor porusza w nim temat, który być może jest istotniejszy niż zmagania najlepszych sportowców z całego świata. Dziennikarz WP pisze o bezdomnych na paryskich ulicach, o ludzkich tragediach. Tym, co łączy osoby w kryzysie bezdomności z Igrzyskami Olimpijskimi jest brutalne obchodzenie się z nimi przez władze – po to, żeby miasto było na święto sportu “czyste”.

Tak więc policja rozbija kolejne obozowiska bezdomnych, tych których się uda wywozi poza granice miasta. Z drugiej strony są jednak organizacje humanitarne, które przynoszą żywność, namioty, wsparcie medyczne i psychologiczne dla skrzywdzonych przez los. Właśnie od przedstawicieli różnych organizacji informacje czerpie Dariusz Faron. Rozmawia zarówno z wolontariuszami, jak i osobami które znajdują się w kryzysie bezdomności i z pracy tych wolontariuszy korzystają.

Warto zwrócić uwagę na to, że przedstawione w artykule historie są bardzo osobiste, wstrząsające i niosą duży ładunek emocjonalny. Autorowi udaje się w naturalny sposób uchwycić przeżycia ludzi mieszkających na ulicach Paryża, nie tracąc przy tym unikalnego stylu, co pokazuje kunszt reportera. Należy zwrócić uwagę, że przy okazji rozmów z przedstawicielami organizacji charytatywnych, dziennikarz umiejętnie wplata do artykułu statystyki.

Istotnym jest, że Dariusz Faron w swoim tekście prezentuje różne grupy społeczne bezdomnych. Bohaterami reportażu są zarówno dorośli, nastolatkowie, jak i rodziny z dziećmi.

W artykule pojawia się również stanowisko francuskich władz, dotyczące związku Igrzysk Olimpijskich z relokacją bezdomnych. Niestety jest to jedynie wypowiedź ministry sportu, pochodząca z marca i fragment oświadczenia komitetu organizacyjnego igrzysk. Brakuje bezpośredniego kontaktu dziennikarza z przedstawicielem służb mundurowych lub próby kontaktu z władzami.

Dariusz Faron przedstawia natomiast konkretne wydarzenia – likwidacje konkretnych obozów bezdomnych przez policję oraz dzienne daty śmierci niektórych osób w kryzysie bezdomności. Tutaj również wylicza statystyki. To nie tylko wprowadzenie dramatyzmu do tekstu, ale również uczczenie pamięci zmarłych – tak jak robią to wolontariusze organizacji “Collectif Les Morts de la Rue” – również bohaterowie artykułu.

Tekst kończy mocna puenta. To informacja o tym, że przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu z miasta zniknęły wszystkie obozowiska bezdomnych. To też brutalne zestawienie marzeń wcześniej poznanych bohaterów z ich codziennością.

Reportaż Dariusza Farona zasługuje na uznanie przede wszystkim ze względu na poruszenie ważnej tematyki, zaangażowanie autora i wstrząsające przesłanie zawarte w tytule: Za przetrwanie medali nie dają.

kryterium prawdy: 1/1

kryterium obiektywizmu: 0,8/1

kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 4,8/5

Obraz edmondlafoto z Pixabay