Sebastian Klauziński, Maria Pankowska (OKO.press), „Afera funduszu sprawiedliwości – ujawniamy nowe kulisy dotacji dla fundacji profeto”, TVN24.pl, 2 lipca 2024 r.

https://tvn24.pl/premium/afera-funduszu-sprawiedliwosci-ujawniamy-nowe-kulisy-dotacji-dla-fundacji-profeto-st7986767

Zamieszczona w serwisie TVN24.pl publikacja dwójki dziennikarzy, Sebastiana Klauzińskiego i Marii Pankowskiej, dotyczy zbadania sprawy budowy centrum pomocy dla ofiar przestępstw nazywanego Archipelagiem i powiązanych z nią nieprawidłowości.

W treści materiału śledczego mało jest komentarzy samych autorów, a zdecydowanie więcej tekstu pochodzącego z wywiadu. Dziennikarze budują narrację bazując na wypowiedzi Piotra W., szefa Tiso (jak wskazują autorzy, mężczyzna nie chciał, aby jego pełne nazwisko było zapisane), lecz choć jest on najbardziej plennym źródłem informacji, to zdecydowanie nie jedynym. Autorzy zadbali o to, aby jak najlepiej sprawdzić uzyskaną od mężczyzny wiedzę i zweryfikować jego relację z innymi podmiotami powiązanymi z ks. Michałem O. oraz Fundacją Profeto.

W tekście pojawiają się więc m.in. fragmenty z rozmów z ks. Michałem O., wzmianki o próbie kontaktu i potwierdzenia danych pod numerem fundacji Profeto, informacje uzyskane od rzecznika zakonu sercanów, powołanie się na dane z rejestru umów opublikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, nadmienienie próby uzyskania odpowiedzi na pytania dziennikarzy poprzez kontakty z mecenasem Krzysztofem Wąsowskim, którego kancelaria (wg autorów tekstu) świadczyła usługi dla Fundacji Profeto i Zbigniewa Ziobry oraz świadczy usługi dla ks. Michała O., a także informacje pozyskane z oświadczeń prokuratury, czy odwołanie do nagrań z rozmów byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości oraz wiceministra Marcina Romanowskiego.

Śledztwo dziennikarskie w sprawie dotacji dla Fundacji Profeto jest rozbudowane, lecz autorzy sumiennie wyjaśniają zawiłości i powiązania między różnymi podmiotami. Odwołują się do informacji pozyskanych z wielu źródeł, a poza tekstem i nagraniem audio, dla ułatwienia odbioru zamieszczają zdjęcia i infografikę. Wszystko razem tworzy mięsisty, napakowany informacjami przekaz, który jednak jest przystępny w odbiorze.

W tekście nie pojawiają się przywołania osób jedynie z nazwiska, ogólnikowe stwierdzenia czy silnie emocjonalnie nacechowane określenia odnoszące się do danych osób, zgromadzeń czy partii politycznych a tytuł znajduje swoje uzasadnienie w treści publikacji, gdyż Sebastian Klauziński i Maria Pankowska przedstawiają swoje ustalenia, zręcznie łącząc je z wcześniej publikowanymi informacjami z innych mediów. Całość należy ocenić jako rzetelny i zachowujący wysoki standard materiał dziennikarski.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenie informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz Lars Nissen z Pixabay