Patryk Słowik, Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media, wiadomosci.wp.pl, 28 marca 2024

https://wiadomosci.wp.pl/sienkiewicz-wrzosek-wolne-sady-i-wniosek-jak-prokurator-walczyla-o-wolne-media-7010494932929504a

“30 listopada 2023 r. Ewa Wrzosek zaczyna działać. […] 21 grudnia 2023 r. staje się jedną z zasłużonych w walce o przywrócenie publicznego charakteru państwowym mediom” – na takiej osi czasowej mogłaby zakończyć się sprawa wniosków, mających na celu zabezpieczenie wolności mediów publicznych. Patryk Słowik sięga jednak dalej: po dni, godziny i czas potrzebny na przygotowanie kolejnych dokumentów.

Artykuł stanowi swoisty plan wydarzeń procesu składania 40 wniosków przeciwko uchwałom rządu PiS dotyczącym zmian w statutach TVP, Polskiego Radia i PAP. Skupia się głównie na dwóch z nich, dotyczących sprawy Radia Kielce i zagłębia się w prawdziwie śledczy wymiar sprawy, zasięgając przy tym rzetelnej, publicznej wiedzy z Portalu Rejestrów Sądowych czy Poczty Polskiej.

Autor tekstu odnosi się do opinii ekspertów (anonimowych i nie), składa pytania do samej Ewy Wrzosek, ale i do międzynarodowej kancelarii Clifford Chance, podejrzanej o udział w tej sprawie. Pokazuje, w których częściach otrzymał odpowiedź i gdzie nie, przyrównuje dane do zdobytej wcześniej wiedzy, próbując odpowiedzieć na pytanie: czy wykonanie 40 wniosków w tak krótkim czasie było w ogóle możliwe?

Materiał jest przykładem wielostronnego i dogłębnego dziennikarstwa śledczego, gdzie autor za pośrednictwem kolejnych poszlak przeprowadza czytelnika przez źródła i spostrzeżenia, nie bojąc się przy tym odmiennych perspektyw czy oddania głosu podmiotom bezpośrednio w sprawę zaangażowanym. Naświetla kompleksowy zbiór szczegółów i podsuwa konkluzje, nigdy nie pozostawiając ich bez podstawy.

To prawdziwe dochodzenie – choć pełne treści, to jednak przystępne i zrozumiałe na płaszczyźnie przyczynowo-skutkowej. Patryk Słowik stworzył tekst, w który zaangażować może się każdy “śmiertelnik”, a równocześnie jest bazą na tyle konkretną, że zdaje się być funkcjonalnym narzędziem w prawnym wymiarze prowadzonej sprawy.

Oprócz tego na pochwałę zasługuje konsekwentna bezstronność autora, który zdaje się nie stać żadnej stronie konfliktu, ale po stronie tego, co sprawiedliwe.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenie informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz Şinasi Müldür z Pixabay