Jolanta Ojczyk, Grozi nam trzykrotny wzrost opłat za remonty. Wyliczenia eksperta, Business Insider, 21 maja 2024
“Na obecną chwilę naszego społeczeństwa nie stać na wdrażanie dyrektywy budynkowej”, mówi Mariusz Łubiński, prezes spółki Admus, i podpiera to wyliczeniami – wychodzi 4 miliony złotych na wspólnotę i 13 tys. zł na mieszkanie, jeśli Polacy mają wyremontować je do 2050 roku.
Emeryci już podają, że nie są w stanie pokrywać kosztów bieżącego funkcjonowania po ubiegłorocznych podwyżkach mediów. Do tego dochodzi jeszcze wymiana okien i termomodernizacja, którą mieszkańcy będą musieli podjąć na swój własny koszt. To wszystko w obliczu technicznych problemów, bo nie każdy budynek w technicznych aspektach pozwala na pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe czy fotowoltaikę.
Zaczyna pojawiać się również termin “blackout”, bo “dyrektywa budynkowa przy równoczesnym stawianiu na elektromobilność skokowo zwiększy zapotrzebowanie na energię elektryczną”. Skąd mielibyśmy wziąć prąd, przechodząc na ekologiczne źródła energii, jeżeli elektrownia atomowa w Polsce ma szansę zacząć pracę najwcześniej w 2040 roku?
Wywłaszczenia, długi, przymus sprzedania mieszkań, za które nie damy rady już płacić – to perspektywy, które stają się coraz bliższe. Zażegnać mają je fundusze unijne obiecujące pomoc wysokości miliardów złotych.
Artykuł Jolanty Ojczyk przybliża narastające obawy Polaków, odnosząc je do wypowiedzi eksperta – dane i wyliczenia znajdujące się w materiale pochodzą od osoby, która specjalizuje się w zarządzaniu nieruchomościami. Zawiera konkretne liczby, pozwalające na zobrazowanie przyszłych wydatków, z równoczesnym przypomnieniem, że wciąż mogą czekać nas zmiany.
Jolanta Ojczyk prowadzi przez kompleksowy zbiór działań, jakie będą potrzebne w związku z dyrektywą budynkową, nie pomijając przy tym ani przeciwności (jak trudności w przystosowaniu starego budownictwa), ani możliwej pomocy (z funduszy unijnych czy Społecznego Funduszu Klimatycznego). Wskazuje możliwe konsekwencje i komplikacje, nie popadając przy tym w skrajności i krytycyzm, ale budując wiarygodny i ściśle informacyjny materiał.
Kryterium prawdy: 1/1
Kryterium obiektywizmu: 1/1
Kryterium oddzielenie informacji od komentarza: 1/1
Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1
Kryterium zasadności tytułu: 1/1
Ocena: 5/5