Patryk Słowik, Grzech koalicji nie do wybaczenia. „Żenada z pseudokonkursami” [OPINIA], money.pl, 06.02.2024 r.
Patryk Słowik w artykule dla money.pl rozlicza koalicję rządzącą z obietnic o odpolitycznieniu spółek Skarbu Państwa, składanych w trakcie kampanii wyborczej. W tekście w sposób konstruktywny krytykuje działania rządzących.
Dziennikarz zwraca uwagę czytelnika na fakt, iż każda z partii z koalicji rządzącej przed wyborami deklarowała jasne stanowisko w sprawie zarządu oraz rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Wygłaszano deklaracje o ich odpolitycznieniu – usunięciu działaczy partyjnych oraz obsadzeniu stanowisk fachowcami, którzy dane funkcje mieli obejmować w drodze konkursu. Niestety rzeczywistość okazała się zupełnie inna, przytłaczająca większość osób wskazanych do zasiadania w organach spółek, to osoby powiązane z partiami tworzącymi koalicję rządząca. Należą do nich m.in: byli urzędnicy miejscy związani z KO, eksperci współtworzący think-tanki Polski 2050, kandydaci którzy nie uzyskali elekcji w ostatnich wyborach parlamentarnych czy prawnicy powiązani z Lewicą.
Jak podkreśla autor artykułu sam fakt powiązania politycznego nie oznacza, że dana osoba nie jest fachowcem w konkretnej dziedzinie. Trzeba jednak pamiętać, że deklaracje przedwyborcze były zupełnie inne, spółki Skarbu Państwa miały być wolne od politycznej kontroli. W tym miejscu Patryk Słowik wyraża swoją opinię, że jego zdaniem była to głupia deklaracja. Zdaniem dziennikarza, patrząc z racjonalnego punktu widzenia niektóre spółki kontrolowane przez państwo muszą realizować w mniejszym lub większym stopniu agendę narzuconą przez polityków.
Największym zarzutem wobec obecnej władzy skierowanym przez autora artykułu jest kpina z konkursów na ważne stanowiska państwowe. Dla poparcia swojego zarzutu dziennikarz przywołuje przykład konkursu na stanowisko wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdzie w drodze konkursu wybrano trzy osoby ubiegające się o ww. stanowisko, z czego dwie z nich w ostatnich wyborach były kandydatami z list Trzeciej Drogi.
Paweł Słowik w swoim artykule w sposób obiektywny rozlicza obecną władzę z niespełnionych obietnic wyborczych. Elementem zasługującym na pochwałę jest bazowanie na faktach, a nie na subiektywnych opiniach/odczuciach autora.
Kryterium prawdy: 1/1
Kryterium obiektywizmu: 1/1
Kryterium oddzielenie informacji od komentarza: 0,9/1
Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1
Kryterium zasadności tytułu: 1/1
Ocena: 4,9/5