Katarzyna Kaczorowska, Wszystkie twarze Grzegorza, Polityka, 24.01–30.01.2024
„Wie Pani, jeśli chodzi o powód tej przemiany, to ja sądzę, że on czuje się chorobliwie niedoceniony jako ten, co zawsze ma rację, i tę rację usiłuje wykazać wszelkimi dostępnymi środkami” – mówi o bracie Monika Braun. On sam jako prawicowy monarchista i antyszczepionkowiec, swoją “racją” niezmiennie budzi kontrowersje.
Szum wokół Grzegorza Brauna zaczął się już w czasach studenckich, kiedy działając w opozycji, organizował protesty i manifestacje przeciwko systemowi (pozostaje jednak cień wątpliwości, czy nie było to przypadkiem “na pokaz”). Potem radykalizował się tylko bardziej, a “pokaz” zbierał coraz szerszą publiczność. Kiedy rozpoczął akcję „Stop ukrainizacji Polski” zatrząsła ona polskimi mediami, tak samo jak późniejszy atak na chanukowy świecznik w Sejmie – to skończyło się już wykluczeniem z obrad i nałożeniem kar finansowych, jednak wrzawa wokół kontrowersyjnej osobowości nie ustaje.
Braun angażuje się w konflikty często i chętnie. Jego ataki na inne osoby publiczne doprowadziły w końcu do prób uchylenia jego immunitetu poselskiego, bo jak mówią jego znajomi jeszcze z czasów studenckich: “właściwie to zawsze raczej przemawiał niż mówił i nie uznawał innego zdania”. Niby każde z jego działań jest wyrazem jego poglądów, ale nawet osoby o tych samych poglądach te działania potępiają.
W rodzinie, z której wyniósł patriotyzm i chrześcijaństwo, też nie ma nici porozumienia. “[…] nie tylko ze względu na Żydów, ale ze względu na wszystkich ludzi, których on publicznie wyrzuca do śmieci, obraża, nie mogę utrzymywać kontaktów nie tylko z nim, ale z każdym, kto się tak zachowuje” – przyznaje jego siostra.
Jedni mówią, że gra na emocjach, zbierając poparcie ludzi nienawidzących Żydów czy Ukraińców. Drudzy wprost spekulują, że jest rosyjskim szpiegiem, który ma psuć wizerunek Polski w oczach sprzymierzeńców z USA. I którakolwiek z tych opcji jest prawdziwa, nie ulega wątpliwości, że Braun pozostaje na językach, a jego (zła czy też nie) sława niesie się nie tylko po kraju, ale i za granicę.
Katarzyna Kaczorowska realizując swój materiał dotarła do kolejnych osób związanych Grzegorzem Braunem, od ekspertów, przez znajomych ze studiów, aż do samej rodziny. Ich wypowiedzi były wolne, a jej komentarze obiektywne, przez co stworzyła historię pozwalającą zrozumieć nie tylko to co na pierwszym planie, ale też całe “tło” i przeszłość stojącą za politykiem.
Braun jest skomplikowaną postacią na politycznej scenie, i choć komentatorzy jak sami przyznają “nie siedzą w jego głowie”, to ich spojrzenia są uporządkowane w sposób, który wyłania wiele sensu i logiki. Zatem z tej opowieści pełnej zawirowań Kaczorowskiej udało się wyciągnąć to, co zdaje się stanowić sedno.
Kryterium prawdy: 1/1
Kryterium obiektywizmu: 1/1
Kryterium oddzielenie informacji od komentarza: 1/1
Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1
Kryterium zasadności tytułu: 1/1
Ocena: 5/5