Andrzej Stankiewicz “Wawrzyk, Bollywood i specsłużby USA. Ujawniamy kulisy afery wizowej”, Onet, 14.09.2023

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wawrzyk-bollywood-i-specsluzby-usa-ujawniamy-kulisy-afery-wizowej/c7jlm3c

Tekst Andrzeja Stankiewicza balansuje na granicy newsu i materiału śledczego. Całość jest przedstawiona jako sensacja, więc w tekście zastosowano sporo zabiegów oddziaływania na emocje. W leadzie autor dzieli się z czytelnikiem ustaleniami Onet na temat prawdziwego powodu usunięcia z rządu oraz z list PiS Piotra Wawrzyka, który pełnił rolę wiceministra MSZ. Informuje, że redakcji udało się dotrzeć do szczegółów afery, podaje kwoty jakie mieli płacić Hindusi za nielegalny przerzut do Ameryki a sam przerzut nazywa “jednym z najbardziej efektownych” i dodaje, że “to nie jest żart”, co ma na celu podsycać emocje czytelników, przykuwać uwagę i wzbudzać ciekawość.

W pięciu krótkich, pogrubionych i wypunktowanych zdaniach redakcja wskazuje na najważniejsze i najbardziej szokujące ustalenia, do jakich udało się dotychczas dotrzeć. Następnie w dłuższych akapitach dziennikarz rozwija je, prezentując kolejno jak zgodnie z jego wiedzą, rozwijała się sprawa nielegalnego handlu wizami, które miały być sprzedawane cudzoziemcom z Azji i Afryki.

Poczynając od zmian w sposobie działania polskiej służby konsularnej po objęciu urzędu przez Wawrzyka, poprzez maile z wypisanymi setkami nazwisk osób do przyjęcia poza kolejnością, do dziennikarskiego śledztwa w sprawie afery z przyznaniem wiz fałszywej ekipie “filmowców”, a w nim, o drodze przerzutu, roli wizy wielokrotnego wjazdu do Schengen w możliwości przedostania się do Meksyku, wywieranej na konsulach presji, interwencji Amerykańskiego Biura Kontroli i Audytu oraz CBA, aż wreszcie do zwolnienia Piotra Wawrzyka z funkcji ministra.

Krok po kroku, wyjaśnia rolę ministra i jego współpracowników w nielegalnym przerzucie imigrantów, bazując na informacjach od źródła z centrali MSZ, dyplomaty oraz od wysokiego rangą polityka PiS, a także na danych uzyskanych z korespondencji dyplomatycznej i dokumentów wewnętrznych MSZ. Dziennikarz nie ujawnia imion, ani nazwisk swoich informatorów. 

Andrzejowi Stankiewiczowi należy oddać, że stworzył tekst przystępny w odbiorze, przeprowadził szczegółową analizę dzięki której zrozumiale przedstawił ciąg przyczynowo skutkowy, a także dobrze wyjaśnił zawiłości prawne, takie jak uprawnienia związane z posiadaniem wizy Schengen wielokrotnego użytku czy uprawnienia konsula oraz Ministra Spraw Wewnętrznych. W swoim materiale opierał się na danych uzyskanych z zaufanych źródeł, przytacza fragmenty maili, osadza konkretne wydarzenia na osi czasu, dzięki czemu prościej jest wyobrazić sobie kolejność poszczególnych wydarzeń. O jakości materiału dobrze świadczą również podjęte przez autora próby uzyskania komentarzy od osób i podmiotów bezpośrednio związanych ze sprawą.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1 

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 0,9/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 4,9/5

Obraz cytis z Pixabay