„Ledwie wbili tabliczkę: ‘’Zakaz wstępu z piłami’’, operator ciągnika do zrywki drewna wjechał w obozowisko’’ Newsweek Polska 25.07.2023

https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/lasy-panstwowe-konca-ciecia-nie-widac/mktyrtr

Małgorzata Święchowicz w swoim artykule zatytułowanym ,,Ledwie wbili tabliczkę: ‘’Zakaz wstępu z piłami’’, operator ciągnika do zrywki drewna wjechał w obozowisko’’ porusza sytuacje aktywistów, którzy zostali niestosownie potraktowani przez policjantów pod Ministerstwem Środowiska i Klimatu, jak i kilku innych miejscach. Autorka tekstu przedstawia sprawę w formie wypowiedzi poszkodowanych aktywistów, którzy opisali omawiane zdarzenia ze swoich perspektyw.

W pierwszych akapitach tekstu omówiono zdarzenie z 14 lipca, gdzie pod Ministerstwem Środowiska i Klimatu w Warszawie odbył się protest klimatyczny przeciwko działaniom policji w Puszczy Karpackiej – wówczas aktywiści protestowali przeciwko wycince drzew. Całość tekstu została podzielona na płynnie przechodzące przez siebie podrozdziały, w których autorka przytacza wypowiedzi poszkodowanych ukazujące zaistniałe zdarzenia w trakcie protestów nie tylko pod Ministerstwem Środowiska i Klimatu, a m.in. na terenie nadleśnictwa Bircza między Przemyślem a Ustrzykami Dolnymi czy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Święchowicz zwraca uwagę na incydenty, które miały miejsce w wyżej wymienionych lokalizacjach. W jednym z tych miejsc ciągnik przeznaczony do zrywki drewna wjechał w obozowisko narażając protestujących na utratę zdrowia lub życia, a w drugim nastąpiła interwencja policji w związku z podejrzeniem posiadania substancji odurzających.

Święchowicz w swoim artykule oprócz przedstawienia wypowiedzi aktywistów, dodatkowo przytacza opinie ekspertów takich jak Augustyn Mikos ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich istot, Brunon Wołosz – prezes gdańskiej Fundacji Fidelis Siluas czy Wojciech Bomba, aktywista Greenpeace Polska. Przywołanie takich nazwisk ma wpływ na rzetelność ukazywanych informacji przez autorkę.

Podsumowując, całość artykułu Małgorzaty Święchowicz skupia się wokół problemu traktowania aktywistów klimatycznych przez policjantów. Autorka kompetentnie przechodzi z jednej omawianej sytuacji do kolejnej, tak aby całość tekstu była spójna. Artykuł napisany prostym, zrozumiałym językiem dzięki czemu odbiorca artykułu zrozumie w pełni jego treść.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 0,8/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 0,7/1

Ocena: 4,5/5

Obraz Peter H z Pixabay