Artykuł „Serce lubi asany. Joga to świetny trening umysłu i ciała.” Newsweek, 28.07.2023

https://www.newsweek.pl/zdrowie-i-nauka/nauka/joga-chroni-przed-chorobami-sercowo-naczyniowymi-jak-cwiczyc/efxp2jh

Artykuł Doroty Romanowskiej “Serce lubi asany. Joga to świetny trening umysłu i ciała” przedstawia czytelnikowi pozytywne aspekty uprawiania jogi. Autorka w dogłębny i sprawny sposób prezentuje opinie ekspertów z różnych zakątków świata oraz dane z badań przeprowadzone przez stowarzyszenia czy uczelnie wyższe.

Na samym początku czytelnik uświadamia sobie, dzięki autorce, jaka jest popularność jogi wśród Polek i Polaków obecnie oraz jak to wyglądało w przeszłości. Dorota Romanowska przytoczyła informacje zaczerpnięte z badań Stowarzyszenia Jogi Iyengara, które mówią o tym, że obecnie 16% osób narodowości polskiej praktykuje ten rodzaj aktywności fizycznej. Porównuje to z rokiem 2015, gdzie według danych z Diagnozy Społecznej 2015, jogę uprawiało jedynie 1% Polaków. W ten sposób Dorota Romanowska pokazuje wzrost zainteresowania tymi ćwiczeniami, popiera to informacjami ze źródeł zewnętrznych co ma wpływ na rzetelność artykułu.

W następnych fragmentach materiału czytelnik konfrontuje się z kolejnymi wynikami badań przytoczonymi przez autorkę artykułu. Tym razem Dorota Romanowska w sposób przejrzysty stara się przekazać pozytywne aspekty jogi dla osób po zawale serca. Opisuje przebieg badania, które przeprowadzili naukowcy z Narodowego Instytuty Serca w Delhi. Przytoczone rezultaty badań, przeprowadzonych na dużej liczbie osób badanych pokazują realny wpływ tej aktywności fizycznej na poprawę układu sercowo-naczyniowego. W ten sposób autorka stara się wyklarować pozytywne korzyści jogi.

Jednocześnie w tekście pojawiają się wyniki z badań z bardziej odległych miejsc na świecie. Między innymi autorka przytacza informacje lekarzy ze szpitala Sawai Man Singh w Indiach.  Jest to dodatkowym atutem artykułu, ponieważ autorka w ten sposób poszerza wizję czytelnika na omawiany temat.

Dorota Romanowska w płynny sposób przytacza kolejny wątek w swoim artykule, jakim jest medytacja. Omawia dokładnie korzystny wpływ tej aktywności na jakość życia oraz przytacza wypowiedź ekspertki. Dr Ana Luisa Vitorino Monteiro z Uniwersytetu Lizbońskiego, której wypowiedź została przytoczona, również jest wielką entuzjastką praktyk medytacyjnych oraz prowadzi zajęcia w tym zakresie. Dzięki temu autorka pokazuje, że te aktywności są popularne w szerszym gronie oraz że każdy może zadbać o swoje zdrowie poprzez wykonywanie takich praktyk.

Materiał został napisany prostym językiem, dzięki czemu zawarta w nim treść może być łatwiej przyswajalna w odbiorze dla czytelników. Artykuł poparty jest różnorodnymi badaniami w zakresie omawianego problemu, co ma wpływ na jego wiarygodność.

Autorka rzetelnie przygotowała się do opracowania materiału. Widać ogrom włożonej pracy w przygotowanie i zebranie informacji.  Z dokładnością zostały one przedstawione w tekście.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenie informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz Irina L z Pixabay