Dawid Karpiuk ‘’Co ćpają nasze dzieci? ‘’Po pierwszej kresce Dominik aż się przestraszył’’, Newsweek Polska, 28.07.2023

https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/co-cpaja-nasze-dzieci-po-pierwszej-kresce-dominik-az-sie-przestraszyl/d2qtztz?tpcc=dzieci-cpaja&src=BelkaTop#

W artykule zatytułowanym „Co ćpają nasze dzieci? ‘’Po pierwszej kresce Dominik aż się przestraszył’’ autorstwa Dawida Karpiuka autor mówi o doświadczeniach młodych ludzi w zażywaniu substancji psychoaktywnych jak i postawie rodziców względem problemu.

W pierwszej części tekstu, autor w formie dialogów relacjonuje osobiste doświadczenia młodzieży na obozach, gdzie dostępność i zażywanie narkotyków jest na porządku dziennym. Z perspektywy maturzysty opisuje, jakie substancje są popularne i łatwo dostępne oraz powołuje się na krótką retrospekcję wydarzeń z festiwalu, z której wynika jaki efekt i konsekwencje niesie za sobą zażywanie opisanej substancji. Następnie przytacza opinię toksykolożki Doroty Klimaszyk, która mówi o wysokim wskaźniku zatruć wśród nieletnich, wieku inicjacji oraz o najpopularniejszej substancji posiadającej swe odpowiedniki. Co więcej, autor sięga po wypowiedź Kseni Sławińskiej – psycholożki klinicznej, która stwierdza, iż dzieci i dorośli racjonalizują zażywanie narkotyków. Dodaje, iż chcą tym samym uciec od problemów życia codziennego oraz że bezpieczne użycie substancji psychodelicznych nie istnieje, gdyż szkodzi to rozwojowi dziecka.

W kolejnych rozdziałach Karpiuk zwraca uwagę na kolejne historie młodych osób, które opowiadają o możliwościach zakupu substancji przez internet, ich rodzajach, cenach, efektach jakie gwarantują, przemyśleniach życiowych po zażyciu danej substancji, jak należy przyrządzić roztwór z saszetek leku przeciwzapalnego czy depresji i stanach lękowych po wytrzeźwieniu. Oprócz omówienia wspomnień z wakacji przykładowych osób, omawia również kwestie prawne. Powołuje się w tym celu na stanowisko Magdaleny Dąbkowskiej z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która omawia szkodliwość polityki narkotykowej oraz niejasnych przesłankach co do karalności i umorzenia spraw za posiadanie narkotyków wśród młodych dorosłych i nieletnich.

Karpiuk kończąc artykuł przedstawia refleksje rodziców na temat używek i ich postaw, jakie mogliby przyjąć wobec swoich dzieci.

Czy Młody nam o wszystkim mówi? Jak zareaguję, jeśli się dowiem, że coś ćpał? Im dłużej o tym myślisz, tym bardziej stajesz się własną matką. Może świat się naprawdę tak bardzo zmienił i całkiem zwariował? A może każde pokolenie w którymś momencie zaczyna tak uważać? A może po prostu, jak jesteś rodzicem, to musisz się postarać, żeby jak najmniej spieprzyć, a potem już tylko się modlić o fart.

Podsumowując, Dawid Karpiuk w swoim artykule omówił doświadczenia w zażywaniu narkotyków i innych używek wśród młodzieży w formie niestandardowej – z perspektywy ich samych oraz rodziców. Zasięgnął po opinię specjalistów, którzy wyrazili swoje opinie w tej sprawie. Całość tekstu podzielona na części spójne ze sobą oraz prostym językiem skierowanym do czytelników, którzy mogą zainteresować się przedstawioną tematyką.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 0,8/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 4,8/5

Obraz Elisa z Pixabay