Artykuł „Prawdziwa historia Mariki. Jak z chłopakiem oczyszczali naród polski”, Polityka, 19.07.2023

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2220440,1,prawdziwa-historia-mariki-jak-z-chlopakiem-oczyszczali-narod-polski.read

W swoim tekście Przemysław Witkowski przybliża sprawę, która w połowie lipca rozgrzała internetowy komentariat: Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości, stanął w obronie kobiety, która została skazana za chuligański rozbój. Marika Matuszak wraz ze swoim partnerem, Michałem Ostrzyckim, usłyszała wyrok za wyrwanie tęczowej torby jednej z uczestniczek poznańskiej Parady Równości. W wyniku szarpaniny ofiara poniosła obrażenia dłoni. Sąd skazał oskarżonych na 3 lata pozbawienia wolności. W połowie lipca w obronie skazanych wystąpił Instytut Ordo Iuris oraz Zbigniew Ziobro, który stwierdził, że wyrok ma podłoże ideologiczne. Przemysław Witkowski pokazuje czytelnikowi powody, dla których sąd uznał m.in. że

„Marika Matuszak jest osobą zdemoralizowaną, kieruje nią nienawiść wobec innych. Była najbardziej agresywna. Oskarżona w dalszym ciągu wyraża poglądy przesycone nienawiścią wobec mniejszości, w tym mniejszości seksualnych. Analiza materiałów, które dotyczą aktywności oskarżonej, świadczy niezbicie, że przyjazd [do Poznania – red.] nie był przypadkowy i z pewnością nie miał charakteru pokojowego”.

Autor opisuje działalność Matuszak i Ostrzyckiego w organizacjach nacjonalistycznych, takich jak Młodzież Wszechpolska czy Front Oczyszczenia Narodowego.

Przemysław Witkowski powołuje się na źródła, m.in. na neofaszystowski magazyn „Szturm”, w którym publikuje Ostrzycki. W piśmie tym można przeczytać m.in. pochwały zabójcy prezydenta Gabriela Narutowicza czy Ku Klux Klanu. Autor powołuje się też na działalność skazanych w mediach społecznościowych. Przy tej okazji należy jednak zwrócić uwagę, że autor opisuje np. zdjęcia, na których członkowie Frontu Oczyszczenia Narodowego pozują z pałkami teleskopowymi, banerem z falangą i krzyżem celtyckim i hasłem „Śmierć wrogom ojczyzny”, jednak nie zamieszcza samego zdjęcia, czytelnik więc musi uwierzyć Witkowskiemu, że takie zdjęcie istnieje. Nie pokazywanie dowodów w postaci zdjęć czy screenów z mediów społecznościowych jest jedynym zarzutem, jaki można wysunąć względem tego ogólnie dobrze napisanego artykułu, który pokazuje kontekst niezbędny do zrozumienia kontrowersji, które rozpętały się wokół Mariki Matuszak i Michała Ostrzyckiego.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 0,8/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 4,8/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/williamcho-1724357/ Pixabay