Artykuł Mają 30 lat, dobrą pracę i ćpają. „Nie mogłam spać do rana, strasznie mnie nosiło” Newsweek 13.07.2023

https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/cpanie-trzydziestolatkow-nie-sadzilam-ze-potrafie-tak-sie-czuc/0fkzqyk

Artykuł Marii Organ opisuje rzeczywistość 30-latków, zazwyczaj dobrze zarabiających i z dużych miast, którzy dla odprężenia i na imprezach sięgają po narkotyki. Bohaterowie tekstu opisują różne powody, dla których sięgnęli po m.in. MDMA, kokainę czy marihuanę. Jedna rozmówczyni w ten sposób się odpręża, inny bohater tekstu dzięki narkotykom „poszerza swoją świadomość”, kolejnemu oprócz relaksu marihuana pomaga w zwalczaniu fizycznego bólu. 

Autorka w tekście nie wyraża swoich opinii, przyjmuję raczej rolę przekazicielki historii swoich bohaterów oraz opinii ekspertów: Michała Kota, autora badań socjologicznych w IRCenter oraz Gniewko Więckiewicza, psychiatry w Klinice Psychiatrii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zwracają oni uwagę na różnice między pokoleniem 30-latków, a ich rodzicami, którzy zdecydowanie negatywnie patrzyli na zażywanie narkotyków, a ucieczki od rzeczywistości szukali raczej w alkoholu. Wśród młodych ludzi narkotyki nie są tabuizowane w takim samym stopniu, jak wśród starszych, dodatkowo odchodzi się od picia „na umór” oraz picia czystej wódki, na rzecz droższych alkoholi i „podtrzymywania kontrolowanego stanu odurzenia”.

Należy docenić Marię Organ za to, że poruszając kwestię ćpania nie ocenia bohaterów swojej opowieści. Nie tylko nie wyraża swojej opinii wprost, ale też nie dobiera rozmówców w taki sposób, by ich opowieści zakończyć prostym morałem. Zamiast tego oddaje głos ekspertom, którzy zwracają uwagę, że różnica w odbiorze picia alkoholu i zażywania narkotyków wynika z kulturowego ugruntowania tego pierwszego, niekoniecznie z różnicy w szkodliwości tych substancji. Jednocześnie nie ma też wybielania narkotyków ze strony autorki, w historiach wybranych przez nią bohaterów widzimy również negatywne skutki ćpania, takie jak ekstremalne wahania nastrojów. 

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/prylarer-482417/ Pixabay