Artykuł „Strachy o przesmyk suwalski. Spójrzmy na układ sił po obu stronach tej gardzieli” Polityka, 19.07.2023

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2220306,1,strachy-o-przesmyk-suwalski-spojrzmy-na-uklad-sil-po-obu-stronach-tej-gardzieli.read

W swoim tekście Marek Świerczyński odnosi się do pojawiających się w mediach informacji o tym, że przesmyk suwalski (teren przy granicy Polski i Litwy, który oddziela Białoruś od Obwodu Królewieckiego) może być celem ataku przerzuconej na Białoruś grupy rosyjskich najemników, tzw. „grupy Wagnera”. Autor skupia się przede wszystkim na dwóch aspektach: krytyce mediów, które bezrefleksyjnie przekazują swoim odbiorcom wypowiedzi rosyjskich propagandystów oraz na przybliżeniu czytelnikowi tego, jak wyglądają siły NATO zgromadzone w Polsce i na Litwie na terenie przesmyku. 

Świerczyński podkreśla w swoim artykule, że buńczuczne zapowiedzi przedstawicieli rosyjskiej armii i rosyjskich władz o możliwości w miarę bezproblemowego zdobycia przesmyku są czystą propagandą, tworzoną na potrzeby rosyjskiego społeczeństwa. Dziennikarz zwraca uwagę, że przekazywanie takich treści bez odpowiedniego komentarza, traktowanie ich poważnie, może być szkodliwe i wzbudzać niepotrzebny niepokój w polskich czytelnikach, co jest celem rosyjskiego reżimu. W dalszej części autor w klarowny sposób opisuje jakie siły wojskowe zgromadzone są przez NATO w przesmyku suwalskim, jak wygląda ich szkolenie oraz opisuje możliwe scenariusze w przypadku rzeczywistej agresji ze strony Białorusi lub połączonych sił białorusko-rosyjskich. Podkreśla też fakt, że w skutek wojny w Ukrainie armia rosyjska jest osłabiona, m.in. straciła część nowoczesnego sprzętu.

Największą zaletą tekstu Marka Świerczyńskiego jest emanujący z niego spokój i profesjonalizm. Autor nie próbuje wzbudzić taniej sensacji i krytykuje osoby, które to robią. W tekście w jasny sposób wyjaśniono, dlaczego nie należy obawiać się o bezpieczeństwo polski w kontekście gróźb rosyjskich o ataku na przesmyk suwalski. Świerczyński wszystkie najważniejsze informacje przedstawia w sposób zrozumiały również dla osób, które nie znają się na wojskowości, podaje m.in. czas, w jakim jednostki desantowe NATO mogą dotrzeć do przesmyku od ogłoszenia alarmu. Podanie takich danych działa na czytelnika uspokajająco, pozwala mu też w sposób bardziej poinformowany czytać inne wiadomości na ten temat. 

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/12019-12019/ Pixabay