Artykuł „Zanim mnie znajdą zje mnie mój pies albo kot”. Strach paraliżuje samotnych 60-latków. Newsweek 10.07.2023

https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/najwiekszy-lek-samotnej-osoby-upadek-umre-zanim-nadejdzie-pomoc/3cn681j

Małgorzata Święchowicz bazuje na historii Marii M., której zwłoki znaleziono w jej mieszkaniu dopiero 5 lat po śmierci, aby przedstawić strach, jaki wywołuje w starszych osobach samotność. Maria M. jest przykładem tego, jak ludzie samotni są niemal „niewidzialni” dla otoczenia – jej zgon został odkryty dopiero gdy w jej mieszkaniu pękła rura i trzeba było je otworzyć siłą, wcześniej sąsiedzi myśleli, że wyjechała, a spółdzielnia nie miała powodów do niepokoju, ponieważ opłaty były regularnie uiszczane jako zlecenia stałe. 

W artykule wypowiadają się również eksperci: Agnieszka Wrońska, z Fundacji Dignum, która opiekuje się osobami starszymi, Dagmara Szymczak, prezeska tej fundacji, Klaudyna Kubiak działająca w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich, Konrad Pierzchalski, ratownik medyczny i psycholog, profesor Piotr Szukalski, socjolog i demograf z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna, które regularnie robi badania dotyczące samotności i biedy. Wszyscy oni zwracają uwagę na to, że „niewidzialność osób starszych i samotnych to problem społeczny oraz systemowy: z jednej strony ludzie nie przywiązują uwagi do swoich sąsiadów, z drugiej państwo nie ma narzędzi, by walczyć z problemem, jakim jest samotność, dlatego działania w tej sferze podejmują organizacje pozarządowe, które jednak też mają ograniczone pole działania. Eksperci zauważają również, że problem z wyobcowaniem osób starszych nawet na przestrzeni jednego bloku nie jest charakterystyczny dla określonego miasta czy środowiska, jest problemem uniwersalnym, na który wpływa też zjawisko rozproszonej odpowiedzialności: ludzie nawet jeśli zauważają problem, są przeświadczeni, że ktoś inny (np. inny sąsiad) na pewno się nim zajmie. 

Małgorzata Święchowicz poza przedstawieniem konkretnych historii i obaw konkretnych osób starszych posługuje się też niezależnymi danymi na temat samotności osób starszych, konkretnie raportem Instytutu Pokolenia oraz badania prowadzonego przez Pollstar. Jest to zdecydowana zaleta tekstu, ponieważ pokazanie konkretnych wyników badań pozwala czytelnikowi na zrozumienie skali zjawiska, które opisywane jest w tekście. Również dobrani przez autorkę eksperci są „odpowiednimi osobami na odpowiednim miejscu” i ich wypowiedzi służą podkreśleniu wagi problemu z kilku różnych perspektyw. 

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/stevepb-282134/ Pixabay