Artykuł Płacą 6 tys. zł za „afirmację szczęścia. „Efekty mogą przyjść nawet po pół godziny” Newsweek, 17.07.2023

https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/karolina-zaplacila-kilka-tys-za-afirmacje-szczescia-efekty-w-pol-godziny/8h2c22r

Artykuł jest relacją Karoliny Rogaski z jej wizyty na Life Balance Congress, wydarzeniu poświęconym szeroko rozumianemu rozwojowi osobistemu, szczególnie w jego ezoterycznym kontekście. Wydarzenie to ściąga do siebie tysiące ludzi, którzy przyjeżdżają posłuchać na żywo wykładów coachów, których na co dzień obserwują w mediach społecznościowych. Cena udziału w prelekcjach na Life Balance Congress zaczyna się od 899 złotych. 

Autorka w swojej relacji opowiada nie tylko o technikach, które promują prelegenci (np. afirmację, które zakładają, że jeśli wystarczająco głęboko uwierzymy, że spotka nas coś dobrego, np. znalezienie miłości, i będziemy regularnie powtarzać, że tak się stanie, w końcu „przyciągniemy” do siebie dobre zdarzenia), ale rozmawia też z uczestniczkami, które poświadczają o skuteczności mentorek i mentorów zgromadzonych na tej imprezie. Karolina Rogaska podchodzi do „metafizycznych” technik rozwoju sceptycznie, zauważa, że prelegenci są bardzo dobrymi mówcami, jednak często w ich przemowach ciężko znaleźć treść. Zwraca też uwagę na to, że przy okazji Life Balance Congress promowana jest nie tylko „medycyna alternatywna”, ale swojo stoisko na terenie targów miało np. antyszczepionkowe stowarzyszenie STOP NOP. 

Artykuł Karoliny Rogaski porusza popularny, szczególnie w internecie, temat coachingu opartego nie na nauce i psychologii, ale na trudnych do zdefiniowania i zweryfikowania  działaniach duchowych, niemalże magicznych. Autorka porusza też kwestię pieniędzy – kursy u czołowych mentorów rozwoju osobistego mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, mimo że ich autorzy mówią, że nie zależy im na pieniądzach, a jedynie na pomocy ludziom. Podkreślić należy, że tego typu treści bardzo często skierowane są do osób w trudnej sytuacji życiowej, które są bardziej podatne na manipulacje i wyzysk.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/crystal710-3108616/ Pixabay