Artykuł „Usłyszała, że Mentzen chce zakazu aborcji, oczy wyszły jej z orbit. Czy i jak zagłosują kobiety?” Polityka, 20.07.2023 

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2220180,1,uslyszala-ze-mentzen-chce-zakazu-aborcji-oczy-wyszly-jej-z-orbit-czy-i-jak-zaglosuja-kobiety.read 

Agata Szczerbiak i Aleksandra Żelazińska w swoim artykule przedstawiają preferencje wyborcze Polek, które znacząco różnią się od siebie. Decydującymi czynnikami, od których zależy, na kogo kobiety będą głosować są między innymi wiek wyborczyń oraz miejsce zamieszkania. W artykule możemy przeczytać wiele wypowiedzi ekspertów, dodatkowym profitem jest to, że są to eksperci reprezentowani przez płeć męską oraz żeńską. 

Cały artykuł opiera się o wypowiedzi wyżej wymienionych ekspertów, ale również widoczne są opinie “zwykłych” kobiet, które będą opowiadać się za daną stroną. Przybiera to postać debaty, w której należy wybrać najmniejsze zło, ponieważ, jak to zostało przytoczone, “nie ma na kogo głosować”. Autorki starają się uchwycić niezadowolenie z obecnych działań rządów bazując na faktach z wydarzeń z przeszłości, jakim jest między innymi prawo aborcyjne oraz związany z nim strajk kobiet, który datę rozpoczęcia miał w roku 2020. 

Na wzrost rzetelności artykułu mają wpływ przytoczone dane z badań, które mówią o wartościach, którymi kierują się kobiety. Badanie “Polki same o sobie” w sposób wyrazisty tłumaczy co jest ważne dla Polek w obecnych czasach. Fakt, że badania zostały przeprowadzone przez Katarzynę Pawlikowską, ekspertkę od zachowań społecznych i konsumenckich kobiet sprawia, że przekazane czytelnikowi informację są sprawdzone i prawdziwe. 

Jednocześnie w artykule pojawiają się dane z sondażu IPSOS i OKO.press, które pokazują preferencję wyborcze kobiet w wieku 50 plus. W kolejnych akapitach czytamy wypowiedzi osób, które pełnoletniość osiągnęły całkiem niedawno, np. wypowiedź 20 latki, która ma zupełnie inny światopogląd polityczny, a co za tym idzie inne preferencje wyborcze. Autorki przytaczając tak różne wyniki badań, pokazują, że każda kobieta jest inna i ma inne potrzeby w zależności od wieku. 

Autorki wyraźnie prezentują swoje preferencję polityczne, poprzez przytoczenie fragmentu wypowiedzi Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, posłanki Lewicy. Nie jest to obiektywne, ponieważ nie czytamy o wypowiedziach posłanek i posłów z innych partii politycznych. 

Agnieszka Szczerbiak oraz Aleksandra Żelazińska dodatkowo zamieściły wyniki sondażów dla mediów telewizyjnych, jakimi są TVN i TVN24. Bazują na badaniach z różnych źródeł, dzięki czemu mamy szerszy podgląd na omawiany temat. 

Dodatkowym pozytywnym aspektem jest poszerzenie wizji na omawiany temat preferencji wyborczych Polek jakim jest przybliżenie opinii amerykańskiej firmy badawczej Pew Research Center, która mówi o laicyzacji młodego pokolenia. W ten sposób autorki chcą wyklarować sytuację, trendy, w której obecnie znajdują się młodsi Polacy. 

Materiał został napisany prostym językiem, przez co zawarta w artykule treść jest łatwa do odbioru i zrozumienia obecnych preferencji wyborczych Polek. Autorki mocno skupiają się na wyjaśnieniu co jest ważne dla konkretnej grupy wiekowej. Płynnie i efektownie wyjaśniają czytelnikowi wartości, poglądy kobiet. 

Kryterium prawdy: 1/1 

Kryterium obiektywizmu: 0,8/1 

Kryterium oddzieleni informacji od komentarza: 1/1 

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1 

Kryterium zasadności tytułu: 1/1 

Ocena: 4,8/5 

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/andibreit-2748383/ Pixabay