Artykuł „Dzieci wykorzystują czas wolny na próby zostania influencerami. Czy to bezpieczne?” – Newsweek 04.07.2023

https://www.newsweek.pl/psychologia/kariera-dzieci-w-sieci-czemu-dzieci-chca-zostac-influencerami-na-tiktoku-i-instagamie/nsl5lqj

Media społecznościowe wprowadziły sporo zamieszania do naszego życia i całkowicie je zmieniły. Te zmiany dosięgły nawet tematu zawodów marzeń, poruszanego już od najmłodszych lat. Obecnie większość dzieci na pytanie kim chciałyby zostać w przyszłości odpowiada, że influencerami lub vlogerami. Chcą stawiać pierwsze kroki w karierze internetowej już w bardzo młodym wieku, co może mieć znaczący wpływ na ich rozwój. 

Media społecznościowe, pomijając ich pozytywne aspekty i rolę jaką odgrywają w naszym życiu, są również źródłem hejtu czy zagrożeń naszej prywatności. Jednak nasze życie toczy się w dużej mierze w Internecie, który dla każdego kolejnego pokolenia stał się przestrzenią dla znajomych i całego życia towarzyskiego. Jak podkreśla prof. Katarzyna Walęcka-Matyja z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego uczestnictwo dziecka w Internecie jest czymś pewnym i dlatego należy je do tego odpowiednio przygotować:

– Dzieci dzisiaj poznają świat i uczą się go za pomocą ekranu telefonu czy komputera, a nie biegając po dworze. Tak już jest i trudno całkowicie zakazywać im aktywności w internecie. Trzeba dziecko jednak dobrze przygotować na to, co w sieci może się wydarzyć.

Chęć kariery w Internecie jest w dzisiejszych czasach czymś oczywistym i może stać się dla dzieci pewną lekcją na przyszłość. Pomijając kwestie techniczne takie jak montowanie filmów czy obrabianie zdjęć, taka działalność w mediach może stać się nauką radzenia sobie z negatywnymi komentarzami czy brakiem natychmiastowego sukcesu. Warunkiem, który musi być jednak spełniony jest pełna kontrola rodziców.

Materiał został bardzo dobrze przygotowany. Porusza temat, który jest w dzisiejszych czasach bardzo istotny, pokazując jego wszystkie aspekty. Co więcej autorka powołała się na słowa specjalisty, który przedstawił wszystkie psychologiczne zjawiska i rozwiązania. 

Tekst został napisany zrozumiałym językiem dla czytelnika. 

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium tolerancji i szacunku: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/geralt-9301/ Pixabay