Artykuł „Trudno mi wyluzować, a przyjaciół brak” Samotne pokolenie 40-latków – Newsweek 03.07.2023

https://www.newsweek.pl/psychologia/pokolenie-40-latkow-czuje-sie-samotne-dlaczego-tak-sie-dzieje/r33g0wx

Praca, rodzina, przeprowadzki do innych miejsc. To wszystko jest powodem ciągłego braku czasu. Przez to wiele z nas nie jest w stanie poświęcić nawet chwili dla siebie czy pielęgnacje relacji ze znajomymi. Sytuacja wydaje się być coraz gorsza, im starsi się stajemy. Osoby 40-letnie, w których życiu nagle dochodzi do zmian, stają przed wyzwaniem jakim jest nawiązanie nowych relacji.

– Zbliżałam się do czterdziestki. Czytałam dużo książek o tym, jak poświęcić sobie więcej uwagi i bardziej cieszyć się życiem. Tylko że u mnie wyjście z wiru pracy, zamiast spokoju i ukojenia, przyniosło dyskomfort. Zrobiłam przestrzeń na przyjemności i znajomych, i nagle się okazało, że trudno mi wyluzować, a przyjaciół brak.

 – Czuję się bardzo samotna, mimo że mam męża, dzieci, rodziców. Ale nie mam nikogo, do kogo mogłabym zadzwonić i popłakać, jak mi źle. W sumie to nie mam do kogo po prostu zadzwonić. Pogadać.

Zgodnie z badaniami, osoby, które ukończyły 40 rok życia mają trudności z nawiązywaniem nowych kontaktów. W tym wieku wiele osób posiada już swój krąg najbliższych znajomych czy przyjaciół i mało kto odczuwa potrzebę jego zmiany. Z tego powodu, jak tłumaczy socjolożka dr hab. Emilia Paprzycka Z SGGW w Warszawie, osoby, poszukujące nowych znajomych w tym wieku, mają mocno utrudnione zadanie:

– Po czterdziestce często mamy już swój krąg znajomych, który uważamy za satysfakcjonujący i stajemy się bardziej zamknięci na nowe osoby. Dlatego w tym wieku trudniejsze może być nawiązywanie kontaktów. Otwartość na nowe relacje ograniczają też nasze przyzwyczajenia, określony styl życia czy wzrastające wraz z wiekiem oczekiwania.

Materiał został bardzo dobrze przygotowany merytorycznie. Mamy w nim zawarte profesjonalne spojrzenie socjologiczne, które pozwala spojrzeć na problem z naukowego punktu widzenia i go zrozumieć. Co więcej w artykule autorka zawarła wypowiedzi, historie osób dotkniętych problemem poczucia osamotnienia, co nadało tekstowi ludzki charakter i pozwoliło czytelnikom na utożsamienie się z jego bohaterami.

Tekst został napisany prostym, przystępnym językiem. 

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/lukas_rychvalsky-6924066/ Pixabay