Artykuł Coca-Cola, Bóg i Titanic. „Misja obarczona była ogromnym ryzykiem” – Sieci 02.07.2023

https://wpolityce.pl/tygodniksieci/652973-aleksandra-rybinska-coca-cola-bog-i-titanic

Artykuł Aleksandry Rybińskiej omawia, jak doszło do tragedii przy wraku Titanica. Misja odwiedzenia go od samego początku była uznawana za bardzo ryzykowną i zagrażającą życiu pasażerw. Wrak statku, który zatonął w 1912 roku stał się fascynacją dla wielu osób, które marzyły, aby go ujrzeć na własne oczy. Szansa na realizacje tego marzenia zaczęła się pojawiać już w 2009 roku. Wtedy powstała firma OceanGate, której prezesem był Stockton Rush. Jej głównym zamysłem była komercjalizacja wypraw do wraku Titanica oraz jak sam twierdził zwiększenie dostępu dla badaczy:

 – Przesuwając badania i rozwój do sektora prywatnego, chciałem obniżyć koszty eksploracji głębin morskich i uczynić ją bardziej dostępną dla naukowców i badaczy.

Zdaniem Rusha przesuwanie granic morskiej eksploracji jest możliwe tylko i wyłącznie poprzez łamanie zasad. Nie zgadzał się z powszechnym prawem, które stawiało bezpieczeństwa pasażerów na pierwszym miejscu. Takie podejście doprowadziło do tragedii i śmierci całej załogi. Rush dosyć mocno obciął koszty na budowanie maszyny, nawet mimo uwag specjalistów nie zdecydował się na wzmocnienie konstrukcji. 

Po śmierci załogi pojawiło się wiele negatywnych komentarzy, które pokazały brak empatii społecznej nawet w obliczu tragedii. 

Materiał został przygotowany bardzo dokładnie. Autorka przedstawiła wszystkie kluczowe osoby, wyjaśniając ich rolę. Co więcej przywołała ich wypowiedzi, co ożywiło tekst autorki. W materiale powołała się również na komentarze, które zobrazowały całą sytuację, która nastąpiła po tragedii. 

Tekst został napisany zrozumiałym językiem dla czytelnika, a artykuł stanowił merytoryczną całość, pokazując całą sprawę w bardzo klarowny sposób.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia komentarza od informacji: 1/1

Kryterium tolerancji i szacunku: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/david_do-1229468/ Pixabay