Artykuł „Myślała: jestem głupia, beznadziejna. Nienawidziła siebie do czasu, gdy usłyszała diagnozę: ADHD” – Newsweek 26.06.2023

https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/zycie-z-adhd-diagnoza-to-dla-wielu-osob-ogromna-ulga/w4br49t

Tekst Renaty Kim ukazuje prawdziwe realia życia osób z ADHD. Bohaterami artykułu są Richard Pink i Roxanne Emery, małżeństwo pochodzące z Wielkiej Brytanii, które napisało książkę „Brudne Pranie. ADHD u dorosłych i jak sobie z nim radzić”. Jest ona swojego typu poradnikiem dla osób, które zmagają się z tą chorobą oraz dla jej partnerów czy innych bliskich osób. Richard Pink i Roxanne Emery, na łamach artykułu przybliżają czytelnikom problemy, z którymi na co dzień się spotykali i dzielą się sposobami na wypracowanie systemu komunikacji, ułatwiającego wspólne funkcjonowanie.

Renata Kim w swoim artykule zawarła również wiele informacji teoretycznych na temat choroby, jej objawów i błędów jakie dotychczas były popełnianie w jej diagnozowaniu. Mowa między innymi o nieprawidłowym przypisywaniu tego zaburzenia do płci męskiej. Warto wspomnieć o powołaniu się na głosy specjalistów, które sprawiają, że tekst jest bardziej rzetelny. Jedną z specjalistek, pojawiających się w artykule jest Bernadetta Bieszczanin, pedagożka i współzałożycielka inicjatywy edukacyjnej Spektrum Wrażliwości, która wyjaśnia powody złego diagnozowania zaburzeń ADHD u kobiet:

Kobiety później dowiadują się, że mają ADHD, ponieważ narzędzia diagnostyczne były przystosowane do chłopców. To na podstawie ich cech tworzono ankiety i kwestionariusze. Ale to nie oznacza, że dziewczyn z ADHD czy w spektrum autyzmu jest mniej. Po prostu wykazują trochę inne cechy, które wymykały się diagnozom. U nich częściej obserwuje się trudności z koncentracją, a u chłopców nadpobudliwość ruchową 

Materiał został napisany przystępnym językiem dla czytelnika, dzięki czemu nawet medyczne zagadnienia są klarownie wyjaśniane. Co więcej autorka powołała się na specjalistów, zwiększając w ten sposób rzetelność swojego artykułu. Tekst poza teoretycznymi informacjami o poruszanym zaburzeniu chorobowym, w głównej mierze pokazuje prawdziwe chwile z życia. Wtrącone wypowiedzi Richarda i Roxanne stanowią rzeczywisty element, który sprawia, że czytelnicy mogą zrozumieć problemy osób z ADHD, które przynosi codzienność.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od prawdy: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz Chen z Pixabay