Artykuł „Kto się bawi w Boga? Zaczął się wielki, groźny wyścig po techno-zbawienie” – Polityka 25.06.2023

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/2216354,1,kto-sie-bawi-w-boga-zaczal-sie-wielki-grozny-wyscig-po-techno-zbawienie.read

Artykuł Patrycji Sasnal porusza tematykę pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, który powoduje pojawianie się coraz nowszych pomysłów na uratowanie przyszłości planety. Zamożne jednostki inwestują w proces zwany geoinżynierią, która ma na celu poprzez ingerowanie w ziemię czy powietrzę, zmianę kierunku, w którym podąża klimat planety. 

Tekst rozpoczyna przedstawianie realnych działań, nawiązując do narracji książki z elementami naukowymi, co urozmaica materiał i płynnie wprowadza czytelnika w dosyć skomplikowany temat. Autor pokazuje sytuację w USA, gdzie już od lipca istnieje grupa specjalistów, wprowadzająca geoinżynierię w życie. Mimo podkreślania pozytywnych aspektów tego rozwiązania wiele specjalistów zauważa jednak więcej tych negatywnych, od wykorzystania militarnego do pogorszenia sytuacji w innych aspektach klimatu. W tekście autor powołuje się na opinie wielu ekspertów. Jednym z nich jest klimatolog z uniwersytetu kalifornijskiego, Daniel Swain:

– Trzeba cały czas trzymać palec na spuście. To dosłownie rodzaj nowej broni masowego rażenia, likwidowanie jednego ekstremum innym.

Co więcej istnieje również ryzyko manipulacji pogodą, co w nieodpowiednich rękach może doprowadzić do jej wykorzystania w skłóceniu poszczególnych państw. A to w krótkim odstępie czasu do antagonizmów z poważniejszymi skutkami. 

W kwestii geoinżynierii pojawiają się dwa nurty, które określają podejście do tej nauki. Jedni twierdzą, że człowiek już za bardzo ingeruje w istnienie planety. Natomiast inni są zdania, że tylko kolejne kroki człowieka są w stanie ją uratować. Przyszłość tych działań jest niepewna i nikt nie przewidzi ich konsekwencji.

Autor w sposób dokładny przygotował wszystkie materiały do tekstu. To obrazuje jego zaangażowanie. W artykule przedstawia wiele naukowych informacji, powołuje się na prace i słowa specjalistów, co zwiększa rzetelność tekstu. Co więcej tekst przedstawia dokładne wyjaśnienia naukowych kwestii, poruszanych w materiale. Tekst został napisany zrozumiałym językiem.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/piro4d-2707530/ Pixabay