Artykuł „TikTok – Chiny widzą wszystko” – Przegląd 11.04.2023

https://www.tygodnikprzeglad.pl/tiktok-chiny-widza/

Tekst Kornela Wawrzyniaka porusza temat popularnej aplikacji społecznościowej – TikTok, która na pierwszy rzut oka wydaje się być zwyczajną platformą, będącą naturalnym elementem codzienności wielu ludzi na całym świecie. Pod tymi pozorami kryje się jednak jej prawdziwe oblicze, pozwalające na manipulacje czy dezinformacje. Kwestią najbardziej problematyczną jest dostęp władz Chin do tych nieetycznych działań.

W artykule autor po kolei przedstawia wszystkie zdarzenia, które składają się na całość afery wywołanej wokół tej aplikacji. Podejrzenia o nieetyczne działania TikToka sięgają już 2020 roku, gdy dziennikarze „Wall Street Journal” wykryli, że portal gromadził numery identyfikacyjne urządzeń i miał dzięki temu dostęp do prywatnych informacji użytkowników. W 2023 roku szef TikToka zaprzeczał jakimkolwiek naruszeniom prywatności przez jego firmę. Nie był to jednak przekonujący głos, ponieważ wiele instytucji unijnych czy amerykańskich organizacji nie wyraziło zgody na używanie wspomnianej aplikacji przez swoich pracowników. USA zastanawia się nad kolejnym krokiem, jakim jest zakazanie używania TikToka nawet przez obywateli, ze względu na jego negatywny wpływ na społeczeństwo, np. doprowadzenie do jego jeszcze większej polaryzacji.  

Kwestia działalności TikToka została poruszona również w Polsce. Rada ds. Cyfryzacji wydała projekt uchwały, który na wzór zagranicznych instytucji zabrania pracownikom administracji na używanie aplikacji. Jednak pojawiła się pewna sprzeczności, wynikająca z wypowiedzi Janusza Cieszyńskiego, który należy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego zdaniem Rada ds. Cyfryzacji stanowi tylko organ doradczy, a jej projekty ustaw nie są zobowiązujące dla premiera. 

Autor przygotował się merytorycznie do tekstu, zebrał najważniejsze informacje o sprawie i przedstawił je jako logiczną całość. W tekście przedstawił wiele nazwisk, kluczowych w przedstawianej sprawie, których rola została dokładnie wyjaśniona i opisana. 

Materiał został napisany prostym, zrozumiałym dla czytelnika językiem, a autor oddzielił w tekście podawaną informację od własnego komentarza na ten temat. 

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/webtechexperts-10518280/ Pixabay