Artykuł „Czy Netanjahu chce być Orbánem?” – Tygodnik Przegląd 12.03.2023

https://www.tygodnikprzeglad.pl/netanjahu-chce-byc-orbanem/

Strajki w Izraelu nie są niczym nowym. Jednak to co wyróżnia obecnie trwające demonstrację jest fakt, że protestują nie Palestyńczycy, lecz Żydzi, którzy nie zgadzają się z działaniami władzy. Polityka Netanjahu od dawna wzbudzała spore kontrowersję, szczególnie z powodu podejrzeń o korupcję w rządzie. Jednak teraz sytuacja jest poważniejsza, a wszystkie protesty odnoszą się do zaproponowanej reformy sądownictwa i zdarzenia w wiosce Huwara, w które było zaangażowane wojsko izraelskie. 

Reforma sądownictwa według opozycji zagrażałaby demokracji w państwie. Rząd Netanjahu chciałby sprawować większą kontrolę nad wybieraniem sędziów do Sądu Najwyższego. Taka decyzja jest porównywalna do sytuacji na Węgrzech, co uzasadnia tytuł artykułu użyty przez Katulskiego. Zagrożenie, jakie wynika z takiego kroku podkreśla Uri Keidar, prezes organizacji Israel Hofszit (Wolny Izrael):

– Nasza organizacja zajmuje się walką z przymusem religijnym. Działamy głównie poprzez rzecznictwo, także bezpośrednio u decydentów, lobbing, kampanie. Działamy też w ramach systemu sądownictwa, również w sprawach, które trafiają do Sądu Najwyższego. Dla nas idea uczynienia sądownictwa zdecydowanie bardziej politycznym i bezpośrednio podległym rządowi jest problemem. W ten sposób i jako obywatelom Izraela, którzy wierzą w demokrację liberalną, i jako organizacji teraz lub w przyszłości zostanie nam odebrane istotne narzędzie. Nie zgadzam się na nazywanie tego reformą, to raczej zamach.

Kolejnym wydarzeniem, które wywołało krajowe protesty była sytuacja w wiosce Huwara. W której doszło do zniszczeń i podpaleń dokonanych przez żydowskich osadników, mimo, że na miejscu było obecne wojsko izraelskie. W wyniku tych zdarzeń wielu Palestyńczyków zostało rannych. Mimo chwilowego uspokojenia się sytuacji po Huwarze, konflikt pomiędzy stronami dalej eskaluje.

Materiał został przygotowany dobrze pod względem merytorycznym. Autor dokładnie przedstawił sytuację, które jest obecnie w Izraelu. Co więcej pokazał wszystkie aspekty tego konfliktu i wszystkie wydarzenia, które do niego doprowadziły. W materiale zostały również podane osoby kluczowe dla całej sytuacji, a ich rola dokładnie wyjaśniona.

Język użyty w materiale jest przystępny dla czytelnika, nie sprawiają trudności w zrozumieniu zawiłych aspektów sytuacji politycznej w Izraelu.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/ri_ya-12911237/ Pixabay