Artykuł „Portugalia: koniec złotych wiz” – Tygodnik Przegląd 20.03.2023

https://www.tygodnikprzeglad.pl/portugalia-koniec-zlotych-wiz/

Artykuł przedstawia jak program, wprowadzający złote wizy, zmienił sytuacje rynku nieruchomości w Portugalii. Został on wprowadzony dziesięć lat temu, a jego głównym założeniem było zainteresowanie zagranicznych inwestorów osiedleniem się, a tym samym pomoc przy wyjściu z kryzysu, który przypadł na rok 2008. Warunkiem uzyskania złotej wizy było nabycie inwestycji o wartości co najmniej 300 tys. euro. Tacy nabywcy stawali się mieszkańcami Portugalii, a po pięciu latach umożliwiano im staranie się o uzyskanie obywatelstwa. 

Najnowsze dane firmy konsultingowej Henley&Partners na 2022 rok jasno wskazują, że Portugalia znalazła się na szczycie, jako państwo najchętniej wybierane do inwestyocji, m.in. przez wiele udgodnień oraz stosunkowo niskich cen życia w porównaniu z innymi europejskimi państwami. 

Mimo poprawy gospodarki państwowej, będącej w kryzysie, po dłuższym czasie Portugalczycy zaczęli odczuwać negatywne skutki tego programu. Ceny zaczęły drastycznie wzrastać, aż osiągnęły ceny niedostępne dla wielu obywateli Portugalii. Zjawisko to potwierdza Dave Cook, doktor nauk antropologicznych na Uniwersytecie Londyńskim:

– Czułem się jak w kurorcie nad Morzem Śródziemnym. Wszystko było kawiarnią, butikowym hotelem lub restauracją. Centrum Lizbony wydaje się przeznaczone tylko dla bogatych ludzi.

Obecny premier António Costa zdecydował o wstrzymaniu złotych wiz i wprowadzeniu programu „Więcej mieszkań”, polegający na wynajmowaniu wolnych nieruchomości bezpośrednio od właścicieli na okres 5 lat. Ma to zapobiec coraz większemu niedoborowi mieszkań na rynku. 

Materiał został dobrze przygotowany, autor zebrał wiele znaczących dla sprawy informacji i przedstawił je jako logiczną całość. Powołał się na wiele danych z różnych organizacji czy analiz, co zwiększa rzetelność tekstu. W tekście autor przedstawił sytuację w innych państwach, co pokazuje przekrojowość jego artykułu i zaangażowanie w jego przygotowanie.

Tekst został napisany zrozumiałym językiem dla czytelników. 

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia komentarza od informacji: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1 

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/thedigitalartist-202249/ Pixabay