Artykuł „Coraz więcej Polek choruje na endometriozę. Chodzą do lekarzy latami, zanim padnie właściwa diagnoza” – Newsweek 20.03.2023

https://www.newsweek.pl/zdrowie-i-nauka/zdrowie/endometrioza-nie-wyklucza-macierzynstwa-przyczyn-zachorowan-jest-wiele/cgx1ett

Artykuł przedstawia sytuację kobiet, chorujących na endometriozę, których liczba drastycznie wzrasta. Dotychczas istniały trudności w diagnozowaniu tej przypadłości, a wiele kobiet było leczonych na choroby, których w rzeczywistości nie posiadały. Autorka, chcąc pokazać skalę problemu, powołuje się na specjalistę, ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Kieleckiego im. św. Aleksandra, Mateusza Lepiarczyka:

– Liczba chorych kobiet jest zdecydowanie niedoszacowana. Dane są rozbieżne – jedne mówią o pięciu procentach kobiet, a inne, że na endometriozę może cierpieć co trzecia kobieta w wieku rozrodczym.

Z endometriozą związane są nie tylko ból i długoletnie cierpienie kobiet, ale również w wielu przypadkach niepłodność. Co więcej dokładna diagnoza dalej sprawia kłopoty, a rozpoznanie konkretnego typu endometriozy jest skomplikowane.

Materiał został bardzo rzetelnie przygotowany, autorka zebrała wszystkie istotne informacje medyczne. To pokazuje jej merytoryczne przygotowanie oraz zaangażowanie w przygotowanie tego artykułu. Warto docenić, że tekst Agnieszki Styler-Turovsky stanowi źródło informacji dla wielu czytelników, które są potwierdzone rzetelnymi opiniami specjalistów.

Poza kwestiami wiedzy teoretycznej na temat endometriozy, w artykule zostały również zawarte historie kobiet, które zmagają się z nią na co dzień. Dzięki temu artykuł poza faktami, umożliwia czytelnikom zrozumienie trudu codzienności osób z endometriozą. 

Tekst został napisany prostym, zrozumiałym językiem, a wszystkie medyczne zagadnienia i nazwy zostały wyjaśnione.

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizmu: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od prawdy: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/parentingupstream-1194855/ Pixabay