Artykuł „Zabójstwo, które nie odmieniło Słowacji” – Tygodnik Przegląd 20.02.2023

https://www.tygodnikprzeglad.pl/zabojstwo-ktore-odmienilo-slowacji/

Zawód dziennikarza, szczególnie śledczego, związany jest czasami z ryzykiem zagrożenia życia. Gdy myślimy o zabójstwach dziennikarzy na myśl przychodzą raczej kraje w Ameryce Południowej. Jednak do zabójstwa na zlecenia doszło za naszą granicą, na Słowacji. W 2018 roku od strzału zginął Ján Kuciak i jego narzeczona Martina Kušnírova.

Ján Kuciak był dziennikarzem śledczym, który pracował dostępnych dla każdego danych. Główną częścią jego pracy była kontrola przepływów pieniędzy czy finansowych powiązań dużych, wpływowych firm z politykami. W momencie śmierci mężczyzna pracował nad artykułem o działalności Mariána Kočnery, słowackiego biznesmena na rynku nieruchomości. Mężczyzna miał grozić dziennikarzowi, jednak ta informacja została zignorowana przez słowacką policję. Ostatecznie biznesmen trafił do więzienia, jednak wyrok jaki otrzymał był spowodowany korupcją, a nie podejrzeniem o zlecenia zabójstwa. 

Śmierć Jána Kuciaka wstrząsnęła całą Słowacją, protesty miały odmienić sytuację w kraju i zmienić urzędującą władzę. Atak na dziennikarza został uznany za atak na cale społeczeństwo. Ludzie zobaczyli w jakim stanie znajduję się arena polityczna ich państwa i zapragnęli zmian. Pierwszą oznaką przemian miały być nadchodzące wybory prezydenckie. Wygrała je przedstawicielka opozycji, Zuzana Čaputová. Mimo to, jej partia nie uzyskała wystarczającej ilości głosów w wyborach parlamentarnych. Spowodowało to, że wielka zmiana, która miała nadejść po śmierci Kuciaka, tak naprawdę nie dokonała się, a Słowacja wróciła do punktu wyjścia.

Materiał został dobrze przygotowany merytorycznie, Autor przedstawił dokładnie całą historię zabójstwa Jána Kuciaka, wraz ze wszystkimi nazwiskami, które były uwikłane w tą sprawę. Co więcej autor rzetelnie wprowadził czytelnika w sytuację polityczną, która ówcześnie panowała na Słowacji, pokazując przy okazji wszystkie procesy, które doprowadziły do chwili obecnej. 

Tekst został napisany przystępnym językiem. Autor zachował w nim szacunek. Ostatnie zdanie artykułu jest pewnego typu komentarzem autora do sytuacji na Słowacji, ale został on wyrażony z szacunkiem i co najważniejsze redaktorowi udało się zachować obiektywizm dziennikarski. 

Kryterium prawdy: 1/1

Kryterium obiektywizm: 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

Kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/walkerssk-1409366/ Pixabay