Izabela Kasprzak, Grażyna Zawadka, „Korupcja w PE. Sprawdzają około 60 osób, w tym Polaków”, rp.pl, 23.01.2023 r.

https://www.rp.pl/polityka/art37821441-korupcja-w-pe-sprawdzaja-okolo-60-osob-w-tym-polakow

Przedstawiony artykuł jest autorstwa dwóch dziennikarek Izabeli Kasprzak i Grażyny Zawadki i opisuje temat podejrzeń korupcji w Parlamencie Europejskim oraz ich związku z Katarem oraz innymi państwami uznawanymi za reżimowe. Sprawa jest o tyle istotna, iż zamieszani są w nią polscy europarlamentarzyści.

Przykładem owych powiązań jest znajomość Tomasza Poręby, członka Sojuszu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów z szejkiem Ali bin Jassim Al Thanim oraz szefem Misji Państwa Kataru przy Unii Europejskiej, której skutkiem było rzekome zawiązanie trwałej więzi między Państwem Katar, a Parlamentem Europejskim. Dziennikarki przytaczają wypowiedzi przedstawiciela PIS jako jednoznacznie świadczące o unikaniu odpowiedzialności i zaprzeczeniu rzekomej relacji PE z Katarem.

Poddały również wiarygodności zachowanie europosła Ryszarda Czarneckiego, który jednocześnie zaprzeczając jakiegokolwiek powiązania z sytuacją ma na swoim koncie liczne wizyty np. na Malediwach czy właśnie w Katarze, których cel pragnie za wszelką cenę ukryć przed opinią publiczną.

Dziennikarki przytaczają wnioski przedstawione przez biuro prasowe PE, co zwiększa wiarygodność materiału. Tekst nie zawiera oceniających komentarzy, a jedynie cytaty osób powiązanych ze sprawą. Treść zawiera wszystkie kluczowe informacje, przedstawia przebieg sprawy od początku do końca i umożliwia czytelnikowi zapoznanie się z tematem. Zdecydowanie wartościowy artykuł.

Kryterium prawdy 1/1

Kryterium obiektywizmu 1/1

Kryterium zasadności tytułu 1/1

Kryterium oddzielenia informacji od komentarza 1/1

Kryterium szacunku i tolerancji 1/1

Ogólna ocena 5/5

Obraz Dušan Cvetanović z Pixabay