Justyna Suchecka – “„Mamo, czy te dzieci z lasu jeszcze żyją?”. Co odpowiedzieć i jak” tvn24.pl, 9.10.2021 r.

https://tvn24.pl/premium/mamo-czy-te-dzieci-z-lasu-jeszcze-zyja-co-odpowiedziec-i-jak-5444377

Justyna Suchecka podjęła w artykule temat inny niż zwykle opisywane w mediach historie dotyczące wojny w Afganistanie i sytuacji uchodźczej na polskiej granicy. Zgodnie ze swoim głównym obszarem zainteresowań czyli edukacją podjęła próbę odpowiedzenia na pytanie jak rozmawiać z dziećmi o tej sytuacji zarówno z perspektywy nauczyciela jak i rodzica. 

Dociera do nauczycieli, którzy opowiadają im o pytaniach zadawanych podczas lekcji przez dzieci oraz o tym w jaki sposób na nie odpowiadają. Pisze również o specjalnym scenariuszu przygotowanym przez ekspertów z Centrum Edukacji Obywatelskiej, do którego linkuje w tekście, przez co rodzice i nauczyciele mają do niego łatwy dostęp. 

Po nauczycielach przechodzi do rodzica, do którego pytanie jest bardziej osobiste. Na uwagę zasługuje, że jest ono, jak i odpowiedź na nie, analizowane przez eksperta, dzięki czemu czytelnik wie jak zareagować przy podobnym pytaniu swojego dziecka.

Autorka wraz z ekspertką analizuje kolejne sytuacje, w których rodzic czy nauczyciel powinni zareagować jak np. “zabawa” w Kabul. W przystępny sposób tłumaczą jak rozmawiać wtedy z dzieckiem. Podaje również kolejne organizacje zajmujące się pomocą edukacyjną w tym temacie.

Kolejnym sposobem na rozmowę z dziećmi, który przedstawia Suchecka jest scenariusz, który wykorzystuje książki dla dzieci. Po raz kolejny czytelnik dostaje pełną informację tj. książki oraz post autorki o tym jak je wykorzystała.

Kolejny pomysł przedstawia nauczycielka, która wykorzystała jedynie arkusz papieru do rozmowy o uchodźcach. Na koniec tej części dziennikarka linkuje kolejne pomysły na przeprowadzenie zajęć lub rozmów w tych tematach.

Ważnym fragmentem jest również zwrócenie uwagi na to, że w polskich szkołach jest wielu uczniów z Białorusi i w tych wypadkach należy postępować szczególnie ostrożnie, co również jest wytłumaczone przez autorkę wraz z ekspertkami.

Poza tematami dot. czysto sytuacji migracyjnej autorka zwraca uwagę, że mogą pojawić się pytania dzieci o wojnę hybrydową z Białorusią czy o rolę mediów w opisywaniu tego konfliktu. Oczywiście również z komentarzem w jaki sposób reagować w tych sytuacjach.

Podsumowując dziennikarka przekazuje rodzicom i nauczycielom pełny poradnik na temat rozmów z dziećmi dot. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i konfliktu w Afganistanie. Na szczególną uwagę zasługuje ogrom scenariuszy i pomysłów przedstawionych w artykule, które jeśli nie zostały nawet opisane to są podlinkowane jako kolejna wartościowa publikacja. Jedyne punkty odejmujemy za nie zawsze oczywiste przejścia pomiędzy wypowiedziami ekspertek, a słowami dziennikarki.

kryterium prawdy: 1/1

kryterium obiektywizmu: 1/1

kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 0.9/1

kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 4,9/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/sasint-3639875/ Pixabay