Piotr Jacoń – “Wszystko o moim dziecku” Czarno na białym, TVN24 25.03.2021 r.

https://tvn24.pl/go/programy,7/czarno-na-bialym-odcinki,11367/odcinek-980,S00E980,482833

Reportaż rozpoczyna się od poznania matek i ojców dzieci, które są transpłciowe. To oni są głównymi bohaterami reportażu i ich historie stanowią jego trzon. Zaczynają od dzieciństwa. Po latach zauważyli, że już we wczesnym etapie życia ich dzieci przejawiały zainteresowanie zabawkami przeznaczonymi dla innej płci, czy bawiły się w innym gronie. 

Kolejnym poruszanym tematem jest depresja, która często pojawiała się u ich dzieci oraz próbach samobójczych, których rodzice byli świadkami.

Ważnym punktem relacji rodziców z dziećmi, a przy tym niniejszego reportażu jest coming out dziecka. Opowiadają w jaki sposób dzieci powiedziały im o tym oraz o ich reakcji na tę wiadomość. Rodzice wypowiadający się w większości przypadków zareagowali bardzo spokojnie i ze zrozumieniem jednak nawet w tych wypadkach coming outy zdarzyły się dość późno i były ciężkie dla dzieci.

Kolejną fazą jest poszukiwanie pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, które z doświadczeń rodziców jest ciężkie i wielu z lekarzy nie potrafiło pomóc dzieciom. Do rozpoczęcia tranzycji potrzebna jest opinia psychologiczna. Sytuacja w Polsce porównywana jest do sytuacji w Niemczech i Kanadzie, w których to państwach mieszka dwójka z rodziców wypowiadających się w reportażu.

Po rozpoczęciu brania hormonów przez dzieci rodzice zauważyli zmianę ich zachowania. Przede wszystkim objawiało się to większą samoakceptacją i radością z życia.

Kilku z rodziców występuje w reportażu anonimowo. Tłumaczą to strachem o dzieci, tym, że mogą być źle traktowane w przestrzeni publicznej. Tak samo rodzice, którzy pokazują twarz opowiadają o sytuacjach, w których ich dzieci bały się, zostały zaatakowane lub wyzywane.

Rodzice mówią również o konfliktach w rodzinie na polu transseksualności ich dzieci. Szczególnie w kontekście dziadków, którzy nie mogli poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, a najczęściej byli bardzo wierzący. Potem Piotr Jacoń puszcza fragment wypowiedzi abp. Jędraszewskiego dot. tęczowej zarazy oraz Prezydenta Andrzeja Dudy o ideologii LGBT, które dla rodziców są skandaliczne i bolesne.

Rodzice opowiadają o problemach z dokumentami ich dzieci, na co autor puszcza rozmowę Beaty Lubeckiej z Margot Szutowicz, w którym Lubecka pyta się o to co Szutowicz ma wpisane w dowodzie. Później rodzice mówią o problemach prawnych dot. korekty płci m.in. obowiązku pozwania rodzica przez dziecko. Sytuacja ta ponownie porównywana jest do przepisów niemieckich i kanadyjskich.

Na końcu reportażu pojawiają się statystyki ze źródła Fundacji Trans-Fuzja o osobach transpłciowych w Polsce. Piotr Jacoń zadedykował reportaż swojej transpłciowej córce – Wiktorii, która przygotowała muzykę do tego materiału.

Podsumowując materiał ten jest bardzo osobisty dla autora pomimo tego, że on sam niewiele się w nim wypowiada. Oddaje głos matkom i ojcom, którzy wspierali swoje dzieci podczas ich szeroko pojętej procedury korekty płci, od pierwszych przejawów, że ich płeć może się nie zgadzać do wyroku sądu potwierdzającego inną płeć. Porusza tematy coming outu, reakcji środowiska – zarówno rodziny jak i środowiska zewnętrznego, aspekt polityczny oraz prawny procedury korekty płci. Zostaje wyróżniony ze względu na jego oddźwięk i efekt edukacyjny, który może wywołać.

kryterium prawdy: 1/1

kryterium obiektywizmu: 1/1

kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1

kryterium szacunku i tolerancji: 1/1

kryterium zasadności tytułu: 1/1

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/satyaprem-6578610/ Pixabay