Grzegorz Łakomski – “Nie było licencji, ale już są. Tak Emilewiczowie jeździli na nartach”, tvn24.pl 13 stycznia 2021 r.

https://tvn24.pl/premium/jadwiga-emilewicz-z-rodzina-na-nartach-synowie-wzieli-udzial-w-zgrupowaniu-od-kiedy-maja-licencje-pzn-4934452

Artykuł Grzegorza Łakomskiego dotyczy podróży rodziny Emilewiczów na narty w czasie kiedy obowiązywały obostrzenia tj. zamknięte były stoki narciarskie. Autor rozpoczyna go od nakreślenia całej podróży, tj. przyjazdu na stok oraz tego gdzie zjeżdżali synowie Emilewicz, a był to stok na którym trenowała zakopiańska szkółka narciarska. Byli oni wpisani na listę zawodników klubu, na podstawie której narciarze wpuszczani są na stok. Autor pokazuje zdjęcie tej listy na której widnieją synowie oraz sama Jadwiga Emilewicz. Co ważne zaznacza przy tym dane osobowe innych osób oraz imiona synów.

Następnie dziennikarz przechodzi do tematu licencji sportowych, ponieważ korzystać ze stoków mogą tylko zawodowi sportowcy, którzy taką licencje posiadają. Poprzez wyszukiwarkę na stronie Polskiego Związku Narciarskiego dziennikarz sprawdza, że ani Jadwiga Emilewicz ani jej synowie takiej licencji nie posiadają. Informacja o licencjach dla nich pojawiła się dopiero kilka dni później. Dokładając staranności Grzegorz Łakomski dopytuje czy taka licencja mogła zostać wydana im w formie papierowej i nie wpisana do rejestru, co jak wyjaśnia rzecznik PZN nie jest możliwe.

W kolejnym etapie dziennikarz kontaktuje się z samą zainteresowaną by zadać jej pytania o niniejszą sprawę, która informuje o startach synów w zawodach co zresztą Łakomski weryfikuje.

Po rozmowie autor otrzymuje od byłej wicepremier pismo na podstawie, którego jej synowie uczestniczą w zgrupowaniu narciarskim. Co warte zaznaczenia w tekście wkleja on skan tego pisma, oczywiście z zatuszowanymi danymi osobowymi. Zgrupowanie dotyczy jednak innego klubu niż ten przy którym obecnie trenują synowie Emilewicz, co dziennikarz później stara się wyjaśnić, poprzez telefonu do klubów sportowych i rozmowy z osobami decyzyjnymi w sprawie zgrupowania. Po kolejnych ustaleniach ponownie zwraca się do Jadwigi Emilewicz z pytaniami o treningi jej synów. Podaje ona 3 numery licencji jej synów, które nie w pełni pokrywają się z tym co dziennikarz znalazł na stronie PZN (w tym momencie synowie Emilewicz już są wpisani na liście). W tekście są dokładnie cytowane wypowiedzi Emilewicz co zasługuje na pochwałę.

Na uwagę zasługuje również to, że dziennikarz zaktualizował artykuł po jego publikacji i oświadczeniu Jadwigi Emilewicz na jego temat. Załączył również cały tekst jej oświadczenia. 

Tekst Grzegorza Łakomskiego należy wyróżnić za rzetelne przedstawienie tematu, dotarcie do wielu źródeł i poruszenie każdego wątku sprawy oraz za nie wydawanie wyroków dot. sprawy w swoim tekście. W żadnym momencie nie stwierdza on, że Emilewiczowie złamali prawo lub, że cała sprawa jest podejrzana, choć na podstawie przedstawionych faktów można taką tezę wysnuwać.

kryterium prawdy: 1/1 

kryterium obiektywizmu: 1/1 

kryterium oddzielenia informacji od komentarza: 1/1 

kryterium szacunku i tolerancji: 1/1 

kryterium zasadności tytułu: 1/1 

Ocena: 5/5

Obraz: https://pixabay.com/pl/users/ri_ya-12911237/ Pixabay